Olej silnikowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu napędowego w samochodzie. Odpowiedni dobór płynu pozwala na wykorzystanie maksymalnej mocy silnika. Wpływa na efektywniejsze zużywanie paliwa, zmniejsza tarcie i redukuje powstawanie osadów. Olej syntetyczny jest jednym z najczęściej użytkowanych rodzajów olei. Czym różni się od oleju mineralnego? Jak przebiega proces jego produkcji?

Olej syntetyczny – co to jest?

Oleje syntetyczne składają się z bazy olejowej oraz składników dodatkowych, które udoskonalają działanie smaru. Baza produktów syntetycznych to najczęściej polialfaolefiny. Powstają w wyniku reakcji syntezy chemicznej. Olej bazowy, zanim zostanie wykorzystany do produkcji smaru właściwego, musi przejść szereg dodatkowych procesów. Do najważniejszych należy usunięcie zanieczyszczeń, częściowe odparowanie płynu i destylacja próżniowa.

Kolejnym i ostatnim procesem tworzenia oleju syntetycznego jest blendowanie, czyli mieszanie oleju bazowego ze składnikami uszlachetniającymi dobieranymi indywidualnie do konkretnego rodzaju produktu. Po zakończeniu łączenia wszystkich dodatków smar jest gotowy do wykorzystania w samochodzie.

Olej mineralny a syntetyczny – czym się różnią?

Syntetyczne oleje są dostosowane do współczesnych silników, które mają duże wymagania. Zawierają minimalne zawartości popiołów, dzięki czemu są ekologicznym rozwiązaniem dla środowiska. Syntetyczne smary charakteryzują się dużym wskaźnikiem lepkości, co pozwala na ochronę silnika podczas pracy przy bardzo wysokiej lub niskiej temperaturze. Niekorzystne warunki atmosferyczne nie wpływają na zmianę oporu ruchu silnika. Oleje syntetyczne są odporne na utlenianie, co pozwala na komfortową jazdę nawet przy dużym przebiegu silnika.

Olej mineralny jest tańszy niż olej syntetyczny. Jego parametry są bardziej ograniczone, jednak sprawdzają się przy starszych modelach silników. Zawierają mniejszą ilość substancji myjących, co ogranicza wypłukiwanie zgromadzonych zanieczyszczeń i minimalizuje ryzyko zatkania magistrali olejowej.

Oznaczenia oleju silnikowego

Istnieje kilka rodzajów klasyfikacji olejów silnikowych, jednak najważniejszym dla kierowców jest oznaczenie lepkości. Oznaczenie to określa zdolność oleju do równomiernego krążenia wewnątrz silnika. Kody umieszczane na etykietach produktów odnoszą się do temperatury zewnętrznej, w jakiej olej jest w stanie zachować w pełni swoje właściwości. Litera „W” oznacza zimę, co informuje o tym, że płyn nadaje się do użytkowania podczas niskich temperatur. Im wyższa wartość liczbowa, tym trudniejszy rozruch silnika przy mrozach.

Rynek motoryzacyjny oferuje szeroką gamę wysokiej jakości olejów syntetycznych. Współcześnie produkowane smary są ekologiczne i zapewniają pracę silnika na wysokim poziomie. W asortymencie nocar.pl znajdziesz oleje syntetyczne od zaufanych producentów, którzy od wielu lat są liderami na rynku motoryzacyjnym.

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj