Szlichta, podkład podłogowy – czyli tak naprawdę wylewka betonowa. Najpopularniejsze rozwiązanie w budowanych dziś mieszkaniach, biurach czy obiektach przemysłowych. Równa, trwała, wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwa w codziennym utrzymaniu powierzchnia jest niezastąpioną warstwą, na którą można położyć kafelki, deski czy panele. Co należy zrobić, aby ja odpowiednio przygotować tak, aby niezawodnie służyła nam przez wiele lat?

Bez wylewki nie ma podłogi

Wylewka betonowa odpowiada za wytworzenie trwałej powierzchni, która będzie solidną podstawą do położenia na niej wszelakich elementów wykończenia od drewnianych klepek, przez panele aż po ceramiczne kafelki. Wykonuje się ją na termoizolacyjnej warstwie (wykonanej najczęściej ze styropianu), z wysokiej jakości betonu. Coraz częściej integralnym jej elementem stają się odpowiednio ułożone przewody cieplne, tworząc system ogrzewania podłogowego. Od jakości wykonania wylewki betonowej zależy więc codzienny komfort użytkowania mieszkania. Warto zadbać więc nawet o najmniejsze szczegóły w procesie jej wylewania. Popełnione błędy się mszczą, a tworzące się spękania są przyczyną wypaczania paneli, uszkodzeń płytek ceramicznych czy widocznych odkształceń podłogi. Naprawa takich usterek jest kłopotliwa i niejednokrotnie wiąże się z koniecznością ponownego wykonania całej betonowej wylewki.

O tym pamiętaj, wylewając podłogę!

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż wykonanie wylewki betonowej. To przecież nic innego jak rozlanie mieszanki cementu, kruszywa i wody pomiędzy ścianami pomieszczenia. Nic bardziej mylnego. Profesjonalne wykonanie betonowej wylewki wiąże się z szeregiem czynności, które należy wykonać zgodnie ze sztuka budowlaną. Pierwszą czynnością powinno być odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być okurzone, suche i czyste – bez widocznych spękań. Dopiero na tak przygotowanej podstawie, nakłada się odpowiedni grunt, a po jego wyschnięciu kładzie się warstwę termoizolacyjną. Ilość warstw i grubość zastosowanego materiału określona jest w normach budowlanych i zależy przede wszystkim od przeznaczenia pomieszczenia oraz sposobu jego eksploatacji. Wokół wszystkich pionowych elementów konieczne jest wykonanie dylatacji obwodowej – zastosowanie elastycznej pianki skutecznie niweluje działanie napierającego betonu. Na styropianie układa się folie będącą warstwą chroniącą przed wilgocią. Tak przygotowane podłoże zalewa się warstwą betonu o odpowiedniej grubości. Warto tak zaplanować jej wymiary, aby posadzki we wszystkich pomieszczeniach były na jednym poziomie. Jego wyznaczenie zaczyna się od pomieszczenia, w którym podkład będzie najgrubszy – zwykle tam, gdzie planujemy ogrzewanie podłogowe. Przy przygotowaniu mieszanki szczególną uwagę należy zwrócić na warunki jej użytkowania, np. może zaistnieć konieczność zastosowania mrozoodpornej domieszki. Proces zastygania wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ochrona wiążącego betonu przed zbyt szybką utratą wilgoci wpływa na otrzymanie założonych parametrów betonowej posadzki. Gotowa posadzka nie może mieć ubytków, spękań czy uginać się.

Wylewka betonowa jest najpopularniejszym sposobem przygotowania podłóg w pomieszczeniach. Profesjonalne jej wykonanie pozwoli na wieloletnią bezproblemową eksploatację. Dzięki szerokiej dostępności niezbędnych materiałów – w tym betonu Górażdże – cena jej wykonania nie należy do najdroższych elementów mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj