Jak zmieniły się klocki na przestrzeni lat?

Klocki są zabawkami o niezwykle ponadczasowym charakterze – znane są one zarówno najmłodszym użytkownikom, jak i przedstawicielom starszego pokolenia, którzy doskonale pamięta je z czasów swojego dzieciństwa. Na przestrzeni lat forma klocków została dostosowana do potrzeb obecnej generacji, jednak sama idea kreowania rozmaitych obiektów za pomocą drewnianych lub plastikowych segmentów pozostała taka sama.

Klocki dawniej

Klocki z drewna dla dzieci, jakie pamiętają nasi dziadkowie występowały w postaci brył, najczęściej o kwadratowym lub prostokątnym kształcie, niektóre z nich posiadały na ściankach litery, służące do nauki alfabetu. Zabawki te pomimo swojej prostoty skutecznie pobudzały wyobraźnię najmłodszych, dostarczając im wiele frajdy. Mimo upływu czasu, wiele współczesnych klocków nadal występuje w podobnej formie.

Pojawienie się klocków plastikowych oferowało zupełnie nowe możliwości w zakresie budowania złożonych konstrukcji. Perspektywa sczepiania ze sobą elementów sprawiała, że tworzone obiekty odznaczały się dużo większą trwałością w porównaniu do konstrukcji drewnianych, które nie posiadały jakichkolwiek łączników. Klocki te występowały w wielu rozmaitych kształtach, dzięki czemu możliwe było budowanie dowolnych obiektów, od precyzyjnych budowli, po pojazdy z ruchomymi kołami.

Współczesne klocki

Współczesne klocki plastikowe konstrukcyjne bazują na znanych i sprawdzonych rozwiązaniach. Poza klasycznymi klockami w odświeżonej formie, można znaleźć zestawy umożliwiające tworzenie nietuzinkowych konstrukcji. Tego typu zabawki nierzadko odchodzą od standardowych „cegiełek” na rzecz elementów w formie atomów, kół zębatych, wafli, czy śrubek z nakrętkami, których łączenie pozwala na uzyskanie fantazyjnych, przestrzennych konstrukcji. Wybór klocków, jakie znajdziemy na rynku jest ogromny – istnieje wiele różnych rodzajów klocków, różniących się ogólnym przeznaczeniem, kształtem elementów, czy określonym motywem przewodnim. Dodatkowo każdy z modeli posiada oznaczenie dla jakiej grupy wiekowej jest dedykowany, co sprawia, że z łatwością możemy znaleźć produkt zgodny z potrzebami i preferencjami naszej pociechy. Szukając odpowiedniej zabawki dla najmłodszych użytkowników, możemy na przykład znaleźć takie produkty jak klocki z gąbki o miękkiej, elastycznej strukturze, czy klocki drewniane magnetyczne, które z łatwością łączą się ze sobą, tworząc wytrzymałe konstrukcje.

Funkcja dydaktyczna

Szczególną grupę produktów stanowią klocki edukacyjne dla dzieci, których zasadniczym celem jest realizowanie funkcji dydaktycznych. Zabawki te posiadają na ogół prostszą strukturę w porównaniu do klocków o przeznaczeniu typowo konstrukcyjnym. Łączenie poszczególnych elementów pozwala na wykonanie określonych zadań – celem zabawy może być ułożenie wyrazu, rozwiązanie działania matematycznego, czy odtworzenie konkretnego kształtu. Producenci zabawek dbają o to, aby maksymalnie wykorzystać możliwości klocków w edukacji dziecka, ściśle dostosowując swoje wyroby do wieku dziecka oraz jego umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj