Każdy klient prędzej czy później styka się z problemem płytek tarasowych, które odchodzą, pękają lub wymagają naprawy. Taki bieg wydarzeń najczęściej ma miejsce, kiedy zastosujemy nieodpowiedni materiał na taras lub wykonamy montaż niezgodnie ze sztuką. Aby nasz taras był trwały i bez problemów radził sobie z amplitudą temperatur, musimy wybrać właściwy materiał wykończeniowy oraz montażowy, a także wykonać montaż płytek trasowych zgodnie z zasadami. Dlatego przed zakupem płytek na taras, warto się zastanowić i zasięgnąć języka, który materiał sprawdzi się najlepiej i jak wykonać montaż zgodnie ze sztuką.

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, które płytki są dobrym pomysłem do zastosowań zewnętrznych, a które całkowicie się nie sprawdzą. Przede wszystkim należy odrzucić wszystkie typowe ceramiczne płytki o grubości poniżej 1 cm. Grubość płytki jest kluczowa w przypadku projektów zewnętrznych. Grubsza płytka zabezpiecza klej przed dużymi skokami temperatur oraz penetracją przez wodę i mróz. Dzięki temu nie traci on swoich właściwości czepnych w takim tempie, jak robi to przy tradycyjnych cienkich płytkach.

Na tarasy mamy do wyboru tak naprawdę dwa rodzaje produktów. Gresy grubości powyżej 2 cm oraz kamień naturalny. Te produkty są rozwiązaniem stworzonym wprost na tarasy. Są trwałe i odporne na wszystkie warunki zewnętrzne, co gwarantuje wieloletnie użytkowanie bez żadnych niemiłych niespodzianek.

Świetnym wyborem są drewnopodobne płytki tarasowe wykonane z gresu o powierzchni naturalnej. Ten materiał zwykle oferuje także powierzchnię antypoślizgową, dzięki czemu sprawdzi się idealnie podczas deszczowych i mroźnych dni. Poza gresem dobrym wyborem jest także kamień naturalny. Idealnie sprawdzi się tutaj granit, bazalt, niektóre wapienie oraz łupek. Kamień jest materiałem, który dużo lepiej znosi kurczliwość i rozciąganie podczas zmian temperatur. Dzięki temu możliwość pękania lub odchodzenia od kleju jest jeszcze mniejsza. Oczywiście pod warunkiem, że montaż został wykonany zgodnie ze sztuką i z użyciem właściwych klejów.

Montaż płytek na tarasie zgodnie ze sztuką

Montaż płytek dla wielu wydaje się prostą sprawą. Od przyklejenia kafli na klej po wypoziomowanie. Niestety fakty są nieco inne i to właśnie niewłaściwy montaż jest najczęściej odpowiedzialny za brak trwałości płytek tarasowych.

W pierwszej kolejności należy odpylić całą powierzchnię tarasu, a następnie zagruntować. Jest to bardzo ważne, aby między klejem a podłożem nie było żadnych luźnych elementów, które znacząco zmniejszą czepliwość kleju.

Co do samego kleju, przy tarasach nie warto oszczędzać. Wybierzmy klej tylko z najwyższej półki, gdzie cena worka przekracza 100 zł. Klej musi charakteryzować się odkształcalnością oraz odpornością na mróz. W przypadku kamieni naturalnych musimy także wybrać klej na bazie białego cementu.

Podczas mieszania kleju, należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji na opakowaniu. Niemal każdy wlewa wodę do kleju na oko, tak aby zgadzała się konsystencja. Niestety bardzo często takie podejście może doprowadzić do zredukowania właściwych cech kleju. Pamiętajmy, aby zawsze korzystać z instrukcji.

Klej musi być rozprowadzany po całej powierzchni tarasu. Nie dopuszcza się klejenia na placki! Warto także dodatkowo nałożyć cienką warstwę kleju na lewą stronę płytki. Wpłynie to pozytywnie na trwałość projektu.

Kolejna sprawa to impregnacja płytek. Pamiętajmy, aby nigdy nie impregnować płytek bezpośrednio po montażu! Impregnat może wejść w reakcję z klejem, czego zwykle efektem będzie osłabienie trwałości tarasu. Impregnację najlepiej wykonywać dwa tygodnie po zakończeniu montażu.

Aby wykonać trwały taras, musimy wybrać odpowiednie płytki i klej oraz wszystko zamontować zgodnie ze sztuką. Jeśli całość zrobimy według tych instrukcji, nasz taras będzie niezmiennie piękny przez długie lata.

Artykuł powstał przy współpracy z https://klink.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj