Czasy, gdy telewizor był obowiązkowym elementem strefy wypoczynku, powoli przemijają. Doskonale wiedzą o tym millenialsi i przedstawiciele pokolenia Z, którzy filmy i seriale oglądają na laptopach oraz innych urządzeniach przenośnych. Zobacz, jak urządzić salon bez telewizora i co zrobić z dodatkową wolną przestrzenią.

Kącik intelektualisty-bibliofila

Rezygnacja z telewizora w salonie oznacza, że zwalniamy spory fragment ściany, który wręcz prosi się o zagospodarowanie. Taki stan rzeczy będzie odpowiadał osobom, dla których czytanie to styl życia, a miejsca na książki nigdy nie dość. Meble do salonu, w którym chcemy urządzić kącik bibliofila, powinny zapewnić przestrzeń na przechowywanie książek i pięknie wyeksponować nasze zbiory.

Do tego celu najlepiej posłuży klasyczny szeroki regał z całkowicie otwartymi półkami. Prosty mebel w kolorze drewna będzie stanowił godną oprawę dla kolekcji bibliofila i umożliwi łatwe wyjmowanie książek. Jeśli chcemy ochronić zbiory przed kurzem, zdecydujmy się na elegancką witrynę z przeszklonymi drzwiami. W sklepach meblowych znajdziemy gustowne modele w formie wąskich słupków oraz praktyczne witryny wiszące, które pozwalają wygospodarować dodatkową przestrzeń na przechowywanie książek w miejscach, w których nie chcemy lub nie możemy postawić dużego mebla.

Pasja w centrum aranżacji

Wysoka, smukła witryna to świetny materiał nie tylko na biblioteczkę. Za szklanymi drzwiami można zaprezentować kolekcję ceramiki, rękodzieła, figurek czy pamiątek z dalekich podróży. Wybierzmy model z opcją zamontowania oświetlenia LED. Delikatne i ciepłe światło skutecznie skupia uwagę na zawartości witryny, dzięki czemu nasza kolekcja staje się centralnym punktem wystroju pomieszczenia

W salonie bez telewizora strefę wypoczynku warto urządzić w pobliżu naszej ekspozycji. To da nam pewność, że zawsze znajdzie się ciekawy temat do rozmów, a podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi będziemy mogli pochwalić się nowymi nabytkami w kolekcji. Trudno o lepszy pomysł na wyrażenie siebie w aranżacji salonu.

Jeśli nie chcemy obstawiać całej ściany witrynami, zainwestujmy w jedną albo dwie jednakowe, a obok postawmy komodę. Sklepy meblarskie oferują szeroki wybór modeli całkowicie zabudowanych i takich z przeszkolonymi półeczkami, również z możliwością założenia oświetlenia LED. Pamiętajmy o roli światła – zawieśmy nad komodą kinkiety albo postawmy na niej stylową lampę stołową. Ciepły blask doda pomieszczeniu przytulności i w wysmakowany sposób podkreśli walory naszej kolekcji.

Salon towarzyski

Kolejny pomysł, który warto rozważyć, to połączenie salonu bez telewizora z jadalnią. W tym wariancie najważniejszym punktem aranżacji będą stół i krzesła. Poszukajmy kolekcji łączących meble do salonu z meblami do jadalni, by utrzymać stylistyczną spójność.

Harmonia kształtu i koloru nie oznacza jednak nudy. Do białych regałów i witryn dobierzmy stół z blatem z ciemnego drewna na białych rzeźbionych nogach. Krzesła mogą być w całości wykonane z ciemnego drewna, surowe w formie albo wyścielone miękkimi poduszkami. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by wokół stołu stały różne krzesła, pod warunkiem, że wszystkie elementy będą pasowały do ogólnych założeń wybranej przez nas stylistyki.

Dużą dowolność dopuszcza bardzo modny styl mid-century modern. W jego ramach można połączyć np. proste drewniane krzesła z wysokimi oparciami szczebelkowymi i designerskie krzesła o opływowych kształtach obite kolorowymi tkaninami. Jeśli jednak wolimy zamiast stołu mieć w salonie kącik do relaksu przy kawie, zainwestujmy w mały stolik, wygodną sofę (lub dwie) i pasujące fotele. Znakomicie sprawdzi się komplet wypoczynkowy z przyjemną w dotyku, welurową tapicerką w modnych kolorach classic blue lub stylish pink. Meble ustawmy wokół ławy – nie musimy martwić się, że ktoś będzie siedział tyłem do telewizora. W ten sposób stworzymy przytulną przestrzeń zachęcającą do długich rozmów lub emocjonujących rozgrywek w gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj