Deklaracja PIT-36L różni się tylko jedną literą nazwy, od jednej z najpopularniejszych deklaracji, czyli PIT-36. Litera „L” wskazuje natomiast na rozliczenie liniowe, czyli kierunkuje przeznaczenie formularza do podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą (lub ewentualnie działy specjalne produkcji rolnej), opodatkowaną na zasadach podatku liniowego (określone w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Do najważniejszych zasad dotyczących PIT-36L, należą:

Podmioty rozliczające PIT-36L

Formularz PIT-36L skierowany jest do podatników podatku liniowego. Warto dodatkowo zauważyć,
że nie jest to rozliczenie „typowe”, czy następujące w Polsce automatycznie. Żeby rozliczać się na zasadach art. 30 c, należy dokonać wcześniej odpowiedniego zgłoszenia do organów podatkowych. Dopiero po takim zgłoszeniu, podatnik będzie mógł rozliczać się na wybranych zasadach podatku liniowego, a następnie złożyć deklarację PIT-36L.

Forma przygotowania oraz złożenia zeznania

PIT-36L można cały czas przygotować w wersji tradycyjnej oraz elektronicznej. Zeznanie to można złożyć:

  • bezpośrednio w urzędzie skarbowym;

  • listem poleconym nadanym w polskiej placówce pocztowej Poczty Polskiej S.A.;

  • za pośrednictwem centrum obsługi Krajowej Administracji Skarbowej;

  • nadać w formie dokumentu elektronicznego przez internet (e-deklaracje).

Deklaracje można przygotować samodzielnie lub z pomocą specjalistów (w tym odpowiednich programów do wypełniania PIT), w każdym wypadku należy jednak bezapelacyjnie złożyć ją przed upłynięciem terminów ustawowych.

Podmioty rozliczające PIT-36L

Miejsce złożenia zeznania

E-deklaracje można złożyć za pomocą swojego komputera, w każdym miejscu na świecie. Aczkolwiek należy określić jednak właściwy organ podatkowy, chociażby po to, aby podatki trafiły
do odpowiednich jednostek. Z założenia, w przypadku miejsca zamieszkania podatnika
w Rzeczpospolitej Polskiej, prawidłowym jest urząd skarbowy (naczelnik urzędu skarbowego) właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W sytuacji jeżeli podatnik się przeprowadzał, powinien określić miejsce zamieszkania w ostatnim roku podatkowym – danego rozliczenia. Osoby niemające miejsca zamieszkania w Polsce (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy), muszą złożyć zeznanie do urzędu skarbowego właściwego do opodatkowania osób zagranicznych. Dla nowego rodzaju podmiotów, jakim są przedsiębiorstwa w spadku, miejscem właściwym będzie organ odpowiedni dla miejsca zamieszkania aktualnego na dzień otwarcia spadku zmarłego przedsiębiorcy.

PIT-36LS

Na jednym druku formularza razem z PIT-36L znalazło się drugie zeznanie podatkowe, czyli PIT-36LS. Jest to formularz skierowany do tak zwanych przedsiębiorstw w spadku, które wcześniej prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą, wcześniej zgłoszoną i opodatkowaną na zasadach podatku liniowego.

Termin złożenia zeznania

Na nic zda się cała troska o prawidłowo przygotowaną deklarację, by uchronić się przed negatywnymi skutkami jakichś niedopatrzeń, jeżeli PIT-36L nie zostanie złożony w terminie. PIT-36L należy złożyć do 30 kwietnia roku następnego, czyli: deklarację za rok rozliczeniowy 2018 podatnicy składają już do 30 kwietnia 2019 roku. Aby zachować odpowiedni termin, należy złożyć PIT-36L osobiście w urzędzie lub wysłać je pocztą albo wysłać elektronicznie. Data w przypadku wysłania deklaracji to ta wskazana na potwierdzeniu nadania listu lub Urzędowym Potwierdzeniu Odbioru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj