Współczesne firmy pożyczkowe a banki

Rozwój polskiego sektora pożyczek pozabankowych jest rzeczą niewątpliwą. Oficjalne statystyki, publikowane przez rzetelne i wiarygodne instytucje, mówią o progresie postępującym w tempie średnio 20 procent w skali roku.

Efekty tego rozwoju klienci mogą zresztą zauważyć przysłowiowym „gołym okiem”. Przede wszystkim można więc dostrzec zmiany natury jakościowej: oferta rodzimych firm pożyczkowych staje się po prostu coraz bardziej atrakcyjna pod względem czysto finansowym. Nawet pomijając niemal powszechną już obecnie możliwość zaciągnięcia pierwszej pożyczki w danej firmie za darmo (czyli bez konieczności spłaty żadnych dodatkowych kosztów, takich jak na przykład oprocentowanie czy prowizja za udzielenie), coraz częściej zdarza się, że pożyczki krótkoterminowe i różne ich warianty jak na przykład chwilówki bez baz okazują się rozwiązaniami tylko niewiele droższymi, niż kredyty konsumenckie udzielane przez banki.

Można wskazać jednak również liczne zmiany ilościowe, jak chociażby coraz szerszy wachlarz dostępnych rozwiązań dostępnych w ofercie firm pożyczkowych, czy też wreszcie po prostu coraz większą liczbę tych ostatnich, które starają się konkurować o zainteresowanie klienta, co siłą rzeczy powoduje pojawianie się coraz bardziej atrakcyjnych propozycji.

Czy w tym kontekście można uznać firmy pożyczkowe za całkowicie równorzędną konkurencję dla banków, czyli instytucji które jeszcze pewien czas posiadały właściwie całkowity i niekwestionowany monopol jeżeli chodzi o szeroko rozumiane usługi kredytowe? Wydaje się, że na chwilę obecną takie stwierdzenie byłoby lekką przesadą. Z całą jednak pewnością już teraz w wielu poszczególnych aspektach oferta firm pozabankowych jest nie tylko równorzędna w stosunku do oferty dzisiejszych banków, ale wręcz zdecydowanie ją przewyższa.

Współczesne firmy pożyczkowe a banki

W jakich konkretnie aspektach pożyczki krótkoterminowe mogą być uznawane za rozwiązania bardziej atrakcyjne i bardziej dogodne z perspektywy klienta, niż kredyty udzielane przez instytucje bankowe? Przede wszystkim należy tutaj wskazać taki czynnik, jak dostępność. Nie jest żadną tajemnicą, że na przestrzeni ostatnich lat polityka kredytowa prowadzona przez banki nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie uległa znaczącej rygoryzacji. W rezultacie tego procesu ogromna grupa klientów została de facto pozbawiona dostępu do kredytów bankowych.

W porównaniu do banków, firmy pozabankowe w przeważającej części nie stawiają przed swoimi klientami tak wygórowanych i trudnych do spełnienia wymagań. Produkty pożyczkowe dostępne w ofercie podmiotów z tego sektora są często dostępne również dla klientów zadłużonych lub tych, którzy nie posiadają stałego zatrudnienia, co w przypadku banków jest raczej niemożliwe.

Drugi istotny punkt to liczba promocji i udogodnień, oferowanych przez dzisiejsze firmy pożyczkowe. Oprócz wspominanej już możliwości zaciągnięcia pierwszej pożyczki za darmo(z RRSO na poziomie 0%), współczesne firmy pożyczkowe oferują również na przykład rozbudowany sektor pożyczek mobilnych, które klient może uzyskać nawet w przeciągu kilkunastu minut i całkowicie online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj