Piwnica nie musi być tylko magazynem, w którym przechowuje się niepotrzebne przedmioty. Można zrobić z niej pomieszczenie, z którego korzysta się codziennie – zarówno w domu, jak i bloku. W jaki sposób można zagospodarować piwnicę i o czym warto pamiętać?

Domowe kino – pokój multimedialny

Pierwszym pomysłem na zagospodarowanie piwnicy jest stworzenie z niej pokoju multimedialnego. Takie pomieszczenie jest odpowiednio wygłuszone, a małe okna (lub ich brak) sprzyjają nastrojowi panującemu w prawdziwym kinie. Wystarczy komplet wygodnych mebli wypoczynkowych, duży telewizor i zestaw nagłośnieniowy. Przed aranżacją piwnicy w wybranej konwencji, warto zadbać o wykończenie ścian i podłóg. W domowym kinie sprawdzą się ciemne ściany i miękka wykładzina.

Winiarnia w domu

Piwniczka na wino to marzenie niemalże każdego konesera tego wybornego trunku. Takie pomieszczenie może być idealnym miejscem zarówno na przechowywanie trunków, jak i ich degustację. Warto przy tym zainwestować w drewniane półki i regały, przypominające wnętrze prawdziwej winiarni. Niezwykle ważne jest, by takie pomieszczenie było zaciemnione oraz spokojne. Obowiązkowym wyposażeniem piwnicy z winem jest również termometr (optymalna temperatura takiego pomieszczenia wynosi od 11 do 16°C). Ciekawym rozwiązaniem jest także doprowadzenie do winiarni instalacji elektrycznej oraz wodociągowej – dzięki temu będzie można przechowywać w niej lodówkę i korzystać z kranu do płukania kieliszków oraz dzbanków po degustacji wina.

Siłownia w piwnicy

Jednym z najpopularniejszych pomysłów na zagospodarowanie piwnicy jest stworzenie w niej domowej siłowni. Nie chodzi jednak o to, by ustawić kilka sprzętów – pomieszczenie to musi być funkcjonalne, bezpieczne i estetyczne, żeby zachęcało do korzystania z niego. Warto przy tym postawić na jasne ściany, oświetlenie o chłodnym zabarwieniu (sprzyjające aktywności) oraz odpowiednią wentylację. W domowej siłowni w piwnicy powinno znaleźć się również lustro, wieszak na ręcznik oraz głośniki, z których będzie wydobywać się muzyka pobudzająca do działania.

Pralnia i suszarnia w domu

Osobne pomieszczenie w domu lub bloku świetnie sprawdza się również jako pralnia oraz suszarnia. To dobry pomysł ze względu na oszczędność powierzchni użytkowej w łazience, a także skuteczne wykorzystanie pomieszczenia o dobrych właściwościach akustycznych – dźwięk pralki pracującej na najwyższych obrotach nie będzie przeszkadzać domownikom. Podstawowym kryterium aranżacji takiego pomieszczenia jest dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Niezwykle istotna jest odpowiednia wentylacja, która pozwoli uniknąć zawilgocenia pomieszczenia, co mogłoby prowadzić do występowania bakterii, grzybów i pleśni. Warto zainwestować również w blat, na którym będzie można odłożyć poskładane pranie.

Warsztat w piwnicy

Prace warsztatowe nie muszą odbywać się wyłącznie w garażu. Piwnica to świetne miejsce na warsztat dla majsterkowicza lub pracownię artystyczną. W tej kwestii przydatne będzie odpowiednie oświetlenie wnętrza, blat, biurko lub stół, na którym będzie można pracować, a także regały i szafki do przechowywania narzędzi.

Zagospodarowanie piwnicy zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji domowników oraz określonego budżetu. W tym przypadku można zwrócić się o pomoc zarówno do architekta, który wykona projekt, jak i sprawdzonej ekipy remontowej, która podejmie się modernizacji piwnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj