Pytanie trochę wieloznaczne – bo kto ma się rozglądać, czy przyszły gospodarz, czy przyszły gość? Natomiast idzie tu o kogoś, kto ma ochotę zmienić swoje życie, wynieść się z dużego miasta i mimo wszystko zarabiać jeszcze pieniądze. Oczywiście sposobem może być prowadzenie działalności agroturystycznej. Pierwszym krokiem będzie zatem szukanie miejsca – konkretnie działki i nieruchomości.
Jakie miejsce wybrać?
O atrakcyjności miejsca, w którym zamierzamy prowadzić działalność agroturystyczną decydować może wiele czynników. Nie tylko urokliwe otoczenie geograficzno-przyrodnicze, ale również aktywność tamtejszej społeczności.
Ważnym bowiem elementem lokalnego produktu turystycznego stały się imprezy, wszelkie festyny, zwłaszcza te, które nawiązują do lokalnej tradycji. Mamy w Polsce już wiele przykładów, gdzie nawet do miejsc odludnych na imprezy przyjeżdżają turyści z całej Polski, również z zagranicy.
Przykładem może być doroczne „Święto sękacza” odbywające się latem w Żytkiejmach w północno-wschodniej Polsce. W pobliskiej Gołdapi odbywa się „Kartaczewo” – festyn propagujący kartacze, czyli ziemniaczaną kulę faszerowaną mielonym, mięsem. Coraz więcej imprez regionalnych odbywa się w mazowieckiem.
Czy natomiast decydować się na kupno nieruchomości pod agroturystykę w miejscach odludnych, gdzie nie ma jeszcze takich imprez. Jeśli miejsce znajduje się w atrakcyjnym otoczeniu to można pomyśleć o indywidualnej, wyróżniającej ofercie – na przykład terapeutycznej lub edukacyjnej, tak by z czasem dopracować się obecności stałych gości. Natomiast koniecznie w takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę dostępność do tego miejsca.
Dobra droga to również jeden z ważniejszych atutów gospodarstwa agroturystycznego.
Co może okazać się pomocne
Jeśli poszukujemy sami nieruchomości pod działalność agroturystyczną to pomocne mogą się okazać portale z ofertami sprzedaży ziemi.
Warto jest między innymi zajrzeć na portal Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, gdzie znaleźć można oferty sprzedaży ziemi pod działalność rolniczą. Działki są tu dokładnie opisane.
Warto przy okazji wiedzieć, że ustawa z 2016 roku wyraźnie ograniczyła sprzedaż gruntów rolnych pod działalność nierolniczą. Jednak po jej nowelizacji w 2019 roku rolnik może sprzedać już 1 ha (maksymalnie) w innym celu niż rolniczy.
I na koniec… Niezwykle pomocna w planowaniu takiej zmiany w swoim życiu, jaką ma być wyprowadzenie się z miasta na rzecz działalności agroturystycznej, jest precyzyjna kalkulacja ekonomiczna. Warto jest przed podjęciem takiej decyzji sporządzić profesjonalny biznes-plan.
Fot.: Agnieszka Bil