Wystarczy tylko kilka badań profilaktycznych, aby dokładniej sprawdzić swój stan zdrowia. Jakie badania warto przeprowadzać co najmniej jeden raz na dwanaście miesięcy?

Warto badać się regularnie

Głównym celem badań profilaktycznych jest ocena stanu zdrowia, a także możliwe szybkie wykrycie ewentualnych schorzeń, gdy nie dają one jeszcze zauważalnych, poważnych objawów.

Badania profilaktyczne to głównie badania nieinwazyjne albo mało inwazyjne – polegające na badaniu krwi. Nie zajmują dużo czasu, a niekiedy mogą uratować życie!

To warto zbadać

Lista badań profilaktycznych, które powinno się wykonywać co najmniej raz do roku:

  • badanie ciśnienia tętniczego krwi,
  • morfologia krwi wraz z rozmazem
  • OB,
  • poziom glukozy,
  • lipidogram,
  • badanie ogólne moczu,
  • badanie ginekologiczne, w tym cytologia – kobiety.

Dodatkowo, warto pamiętać o odwiedzaniu stomatologa, najlepiej raz na pół roku. Raz na 3-5 lat zaleca się skorzystanie z badania USG jamy brzusznej. Osoby palące papierosy powinny również wykonywać RTG płuc – najlepiej co roku.

Badania profilaktyczne na NFZ i prywatnie

Powyższe rodzaje badań można wykonać na NFZ, ale może również przeprowadzić je przychodnia prywatna. Warszawa to tylko jedno z miast, gdzie dostępne są tego typu placówki.

Do wzięcia udziału w powyższych badaniach na NFZ konieczne jest uzyskanie skierowania, na przykład od lekarza rodzinnego. Skierowanie do ginekologa nie jest wymagane.

Z kolei prywatna przychodnia może wykonać je na indywidualne zlecenie pacjenta bez konieczności przedstawiania skierowania. Badania są wtedy płatne i ich koszt to od kilku do około 200 złotych, zależnie od typu badania.

Specjalne pakiety badań profilaktycznych

Bardzo często prywatne placówki zdrowia oferują też specjalne pakiety badań profilaktycznych. Udostępnia je również CMP – prywatna przychodnia Warszawa (Żoliborz), która zapewnia dostęp do szerokiej gamy usług medycznych.

Pakiety kilku badań są tańsze niż wykupienie każdego z nich osobno. Włączają one różne badania przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Dzięki nim można kompleksowo zbadać stan swojego zdrowia – w przystępnej cenie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj