co je królik

Króliki to zwierzęta, które można hodować nie tylko na dworze, ale też w wewnątrz. Kluczowe jest zawsze zapewnienie królikowi dostępu do pożywienia, którego ten potrzebuje. W tym celu warto sprawdzić, co lubi jeść królik oraz co jest niezbędne w jego diecie.

Co je królik? Naturalnie przede wszystkim

Króliki, jak nie ciężko odgadnąć, są roślinożercami. W ich diecie nie znajduje się mięso. Zatem co mogą jeść króliki? Można im podawać wiele siana. To właśnie ono jest królikom szczególnie potrzebne, jako że dostarcza nie tylko niezbędnych składników, ale też ma szczególne właściwości dla króliczych zębów. Siano ściera zęby królika, które nieustannie rosną. Prócz tego w diecie królika musi znaleźć się miejsce na zieleninę.

Sprawdź, co je królik- zielenina w diecie królika

W sprawie co je królik? Warto sprawdzić, co mogą jeść króliki tak, by w ich diecie nie pojawiły się niedobory. Królik musi mieć dostęp także do sporej ilości zieleniny. Mowa tutaj nie tylko o zwykłej, zielonej trawie, ale też o ziołach, które można wyhodować samemu w ogródku. Do takich ziół zalicza się między innymi mniszek lekarski, bazylię oraz miętę. Te zioła można łatwo spotkać także na sklepowych półkach oraz na niektórych łąkach. Warto też wiedzieć, że króliki mogą jeść liście. Jeżeli ma się dostęp do krzaka z truskawkami lub też z porzeczkami, to warto spróbować podać zwierzakowi liście. Nadać się może także pokrzywa czy też stokrotka, która jest bardzo powszechnym kwiatkiem. 

co mogą jeść króliki

Co może jeść królik? Owoce i warzywa w diecie królika

Co może jeść królik? Również to, co człowiek. Owoce oraz warzywa w diecie królika nie zaszkodzą mu, a będą źródłem witamin oraz cennych mikroelementów. Jedzenie dla królika to także kolorowe warzywa, które jednak należy podawać w umiarze. Dlaczego? Królik może jeść warzywa, ale nie są one podstawą w jego diecie. Warzywa są dla królika nierzadko źródłem kalorii, które mogą sprawić, że szybko on przytyje. Marchewka to warzywo, które królik z pewnością chętnie zje, ale warto nie podawać jej zbyt często, a do tego warzywo warto podawać zaledwie do kilkudziesięciu gramów masy. Prócz tego królik może także chętnie jeść buraki, seler, paprykę. 

Jeśli zaś chodzi o owoce, to warto wiedzieć, że królik może jeść jabłka, arbuza, truskawki, ananasa, brzoskwinię, a nawet banana, choć nie przyczyni się on do starcia zębów królika. Warto też wiedzieć, że wbrew pozorom dla królika nie nadaje się sałata lodowa ani też masłowa czy nawet kapusta. W króliczej diecie nie powinno się także znaleźć pieczywo.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj