czego nie mogą jeść psy

Każdy opiekun psa na pewno zna widok maślanych oczu spoglądających spod stołu i czekających na to, aż ktoś się zlituje i rzuci jakiś smakowity kąsek. Niestety wiele osób przegrywa tę walkę i dokarmia zwierzaka, nawet nie zdając sobie sprawy, że takim działaniem można wyrządzić mu krzywdę! Jak karmić psa, żeby mu nie zaszkodzić? Czego absolutnie nie mogą jeść psy? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!

Prawidłowa dieta psa jest najważniejsza!

Wiele osób nadal powiela schemat, w który pies dostaje pozostałości ze stołu. Na szczęście świadomość wśród posiadaczy czworonożnych przyjaciół wzrasta świadomość, jak duże znaczenie ma prawidłowa dieta. Pies jest zupełnie innym gatunkiem niż człowiek! W związku z tym powinny mu być podawane takie posiłki, które są odpowiednie dla jego organizmu. Pokarm musi dostarczać też niezbędnych witamin i minerałów. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście podawanie gotowej karmy. Z tym że musi być ona bogata w mięso i pozbawiona produktów zbożowych.

Należy mieć też na uwadze, że niektóre psy mogą źle tolerować karmę, w której przeważa drób i podroby. Jest to jeden z najczęściej uczulających składników. Alternatywą dla gotowej karmy są posiłki przyrządzane w domu lub dieta BARF (pies je samo surowe mięso). Jednak wprowadzenie takiej diety wymaga wielu nakładów pracy i wiedzy. Pokarm musi być zbilansowany oraz dostarczać do psiego organizmu wszystkich potrzebnych składników. Najgorszym rozwiązaniem jest wrzucanie do miski tego, co popadnie. Wiele produktów zawartych w posiłkach ludzkich mogą być bowiem szkodliwe dla psa.

czym nie karmić psa

Czego nie mogą jeść psy?

Choć już samo podawanie psu resztek ze stołu jest błędem, to istnieje całkiem długa lista produktów, które mogą poważnie zaszkodzić naszemu pupilowi. Warto się z nią zapoznać i zapamiętać, że tego absolutnie psy nie mogą jeść. Do najważniejszych należą:

  • Ksylitol, czyli cukier brzozowy. Mimo że dla ludzi jest on znacznie zdrowszy od zwykłego cukru, to u psa może prowadzić do uszkodzenia wątroby, a także nagłego spadku cukru we krwi. Zwierzę może dostać zapaści, a nawet umrzeć!
  • Winogrona i rodzynki. Zaledwie kilka zjedzonych sztuk może skutkować zatruciem pokarmowym, a ciężkie prowadzi do niewydolności nerek.
  • Kiełkujące ziemniaki. Gotowane warzywo samo w sobie nie jest szkodliwe dla psa, ale w postaci surowej już jak najbardziej. Zwłaszcza jeśli ziemniaki były wystawione na działanie promieni słonecznych, a ich skórkę pokrywa zielony nalot oraz młode kiełki.
  • Kości po obróbce termicznej. Pod wpływem temperatury kości łamią się na ostre kawałki i mogą uszkodzić układ pokarmowy psa.
  • Czekolada jest źródłem toksycznej teobrominy. Jest powoli wydalana z psiego organizmu, ale powoduje przyspieszoną pracę serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych i rozluźnienie mięśni gładkich. Podobnie jak kakao.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj