Kwestia impregnacji płytek ceramicznych (nie tylko tarasowych, ale i tych przeznaczonych do kuchni czy łazienki) nie jest kwestia bezsporną. W internecie znajdziemy mnóstwo dyskusji na ten temat, a używane w nich argumenty mogą jedynie skołować osoby szukające jednoznacznej odpowiedzi. Jaka jest więc prawda?

Czemu służy impregnowanie tarasu?

Taras jest miejscem, który brudzi się bardziej niż na przykład wnętrze domu. Dzieje się tak dlatego, że – inaczej niż w środku – chodzimy po nim w butach. Mniej dbamy o znajdującą się tu podłogę. Nie przejmujemy się plamami, które pojawiają się w wyniku grillowania czy spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Czy odpowiednia impregnacja płytek pomoże w uniknięciu zabrudzeń? Całkowicie zapewne nie, ale powinna je w znacznym stopniu zniwelować. Za jej pomocą możemy bowiem zmniejszyć poziom nasiąkliwości materiału, z jakiego wykonany jest gres. Dzieje się to poprzez stworzenie swego rodzaju warstwy ochronnej, dzięki czemu w głąb ceramiki nie przedostają się trudne do usunięcia płyny, jak na przykład kawa czy piwo. Zanieczyszczenia, które osadziły się na powierzchni możemy bardzo łatwo usunąć nawet za pomocą mokrej szmatki (choć oczywiście pomocny będzie detergent).

Jak wykonać impregnację tarasu?

Zaimpregnować płytki ceramiczne może właściwie każdy – czynność ta nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy szczególnych umiejętności. Należy oczywiście zacząć od dokładnego wyczyszczenia płytek tarasowych. Postarajmy się doprowadzić płytki do stanu najbliższego fabrycznemu. Następnie – już wyposażeni w rękawiczki i okulary ochronne – wcieramy środek chemiczny ręcznie przy pomocy pędzla lub korzystamy z jednego z przeznaczonych do tego narzędzi, na przykład natrysku. Po dokładnym naniesieniu szczelnej warstwy preparatu zostawiamy taras do wyschnięcia. Możemy go użytkować po 24 godzinach. Już wtedy będzie on posiadał pełnię swoich hydrofobowych właściwości, a naszym płytkom niestraszny będzie nawet ulewny deszcz. Warto jednak przed postawieniem na nich stopy sprawdzić, czy nie są wciąż lepkie lub śliskie.

Przed rozpoczęciem całego procesu warto zweryfikować bezpośrednio u producenta, jaki impregnat powinniśmy zastosować na posiadanych przez nas płytkach. Jeśli użyjemy niewłaściwego środka, możemy nawet naruszyć strukturę gresu i całkowicie pozbawić go oryginalnej jakości wizualnej i praktycznej. Odniesiemy więc skutek odwrotny do zamierzonego. Bądźmy więc ostrożni. Nie tylko w tym aspekcie, ale również chroniąc naszą skórę, oczy i ubrania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj