Kiedy przystępujemy do poszukiwania wymarzonego mieszkania, pod uwagę musimy wziąć wiele ważnych kwestii: lokalizację, powierzchnię, orientację według stron świata, a także liczbę pokoi oraz położenie mieszkania na odpowiedniej kondygnacji budynku. Nieco po macoszemu traktowana jest ostatnia kondygnacja – czwarta lub wyższa. Czy słusznie? Czy warto kupić mieszkanie na ostatnim piętrze?

Dlaczego nie?

Kupujący mają wiele obiekcji dotyczących kupowania mieszkań na ostatnich piętrach budynków – niezależnie od tego, czy będzie to obiekt 4-piętrowy, 5-piętrowy czy 10-piętrowy i wyższy. Najwyżej położone mieszkania w blokach i budynkach bez windy są problematyczne. Wszystkie zakupy, ewentualnie wózek dziecięcy czy rower trzeba wnosić po wielu schodach na górę. Może być to kłopotliwe na dłuższą metę, zwłaszcza dla osób, które mają ograniczenia w poruszaniu się.

Kolejnym problemem jest temperatura, jaka może panować na ostatnim piętrze. Zimą jest tu zimniej niż mieszkaniach na innych piętrach, ponieważ nie ma kto „grzać” od góry, a latem temperatury są bardzo wysokie, a w pomieszczeniach bywa bardzo gorąco. Wszystko zależy przy tym od odpowiedniej izolacji dachu. Mieszkanie na ostatniej kondygnacji narażone jest też na ewentualne przeciekanie.

Dlaczego tak?

Znamy już potencjalne minusy mieszkania na ostatnich piętrach w blokach i apartamentowcach, ale mają one swoje zalety. Piękne widoki roztaczające się z okna należą niewątpliwie do takich atutów, ale dla osób, które nie cierpią na lęk wysokości. Mieszkający na wysokich kondygnacjach mają większe poczucie prywatności, bo mało kto widzi ich z zewnątrz. Na ostatnich piętrach jest też ciszej – nikt zwykle nie chodzi po klatce, nie słychać tak bardzo odgłosów z dworu, jak w przypadku parteru czy pierwszego piętra.

Dodatkowo, w nowoczesnych blokach, takich jak te budowane przez dewelopera Red-co.net w Bydgoszczy, na osiedlu Leśna 4 czy Przy Śluzie IV, są większe, bardziej obszerne, stwarzające szerokie możliwości aranżacyjne. To bardziej apartamenty z prawdziwego zdarzenia niż mieszkania.

Z tego względu na pewno warto chociaż rozważyć zakup mieszkania na ostatnim piętrze, zwłaszcza że takie lokale najczęściej są nieco tańsze, w przeliczeniu na metr kwadratowy niż mieszkania położone na niższych kondygnacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj