Nie tylko CBD jest znane ze swoich właściwości. Na rynku pojawiają się także inne substancje pochodzące z konopi siewnych. Cieszą się one dużym zainteresowaniem dzięki temu, że wpływają pozytywnie na organizm człowieka. Jedną z nich jest CBG.
Co to jest CBG?
CBG to kannabigerol. Jest to naturalna substancja należąca do grupy kannabinoidów – podobnie jak kannabinol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC). Występuje ona powszechnie w konopiach siewnych. Jej zawartość w roślinie (po jej zebraniu i wysuszeniu) wynosi około 1%. CBG powstaje jako jedna z pierwszych substancji w procesie wzrostu konopi. Posiada on właściwości, dzięki którym ma pozytywny wpływ na organizm człowieka.
Jakie właściwości ma CBG?
Na uwagę zasługuje fakt, że CBG nie powoduje odurzenia i nie ma żadnego działania psychoaktywnego. Dlatego nie oddziałuje na układ nerwowy człowieka w sposób, który zaburzałby zdolności poznawcze i umysłowe. Wiele badań sugeruje nawet, że posiada właściwości przeciwpsychotyczne, co ma duże znaczenie w przypadku osób, które cierpią na choroby psychiczne.
CBG posiada również inne ważne właściwości. Odkryto, że może ono działać antydepresyjnie. Ponadto powoduje rozluźnienie, zmniejsza napięcie nerwowe, a także wywołuje efekt przeciwlękowy. Jest środkiem, który można stosować w celu wyciszenia się.
Wiele badań wskazuje na to, że CBG ma działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwzapalne. Substancja ta działa na wiele lekoopornych patogenów (w tym na gronkowca złocistego). Efekt jest zdecydowanie mocniejszy, jeżeli CBG jest połączone z CBD.
Obiecujące są także badania pod kątem przeciwnowotworowego działania CBG. W połączeniu z innymi substancjami (m.in. CBD, mircenem, limonenem) może wpływać na niszczenie komórek nowotworowych i hamowanie procesu nowotworowego. Ponadto substancja ta jest antyoksydantem, co oznacza, że chroni organizm przed degradacją DNA i spowalnia procesy starzenia się. Coraz więcej mówi się także o właściwościach neuroprotekcyjnycg CBG.
Kiedy warto sięgnąć po CBG?
Wiele właściwości CBG jest jeszcze badanych. Uważa się, że może on sprawdzić się dobrze w przypadku osób, które:
- zmagają się z depresją,
- cierpią na różnego rodzaju choroby zapalne,
- zmagają się z zaburzeniami nastroju,
- zmagają się z zaburzeniami lękowymi,
- chcą się wyciszyć i zrelaksować,
- zmagają się z zaburzeniami apetytu.
Warto pamiętać, aby sięgać po produkty pochodzenia konopnego tylko ze sprawdzonych źródeł. Jednym z nich jest firma 4EASE, która postawiła sobie za cel rozprowadzanie preparatów o najwyższej czystości i skuteczności.
Czym różni się CBG od CBD?
CBG, podobnie jak CBD, należy do grupy kannabinoidów, jest substancją naturalnie występującą w konopiach, nie ma działania psychoaktywnego oraz wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że obie te substancje różnią się od siebie budową chemiczną oraz działaniem. Ponadto CBG jest znacznie mniej w wysuszonej roślinie, niż CBD. Z tego powodu nie jest ono jeszcze tak popularne i powszechnie stosowane.