dieta ketogeniczna co to jest

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, polegający na maksymalnym ograniczeniu węglowodanów, białek oraz cukrów. Głównym założeniem takiej metody spożywania posiłków jest przyjmowanie dużej ilości tłuszczy. Prowadzi to, do powstawania znaczącej ilości ciał ketonowych, zamiast glukozy. Odpowiadają one za dostarczanie energii, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W diecie keto dąży się do tego, aby węglowodany stanowiły mniej niż 10% spożywanych dziennie kalorii. Nie istnieją także jednoznaczne ograniczenia w przyjmowaniu produktów, zawierających wysoką zawartość tłuszczy. Dieta keto to dość modny w ostatnim czasie model odżywiania, który zyskuje coraz większą popularność. Kto zatem powinien z niego skorzystać i jakie produkty spożywcze są polecane? 

Dieta ketogeniczna – dla kogo odpowiednia?

Sposób odżywiania polegający na przyjmowaniu dużej ilości tłuszczy, sprawdzi się szczególnie w przypadku osób dotkniętych chorobą Alzheimera lub Parkinsona. Zaleca się go również w przypadku autyzmu, insulinooporności czy padaczki, która jest odporna na leczenie. Właściwie zbilansowana i zrównoważona dieta keto, może przyczynić się także do utraty wagi. Jest zaliczana do jednej z metod na odchudzanie. Nie poleca się jej, natomiast osobom narażonym lub cierpiącym na choroby układu krążenia, gdyż może przyczynić się do podniesienia poziomu cholesterolu we krwi. 

Jakie produkty można spożywać na diecie keto?

Jadłospis ketogeniczny jest bogaty, przede wszystkim w tłuszcze, zatem najbardziej odpowiednie będą produkty spożywcze zawierające w swoim składzie jego wysoki poziom. Zalicza się do nich różne rodzaje mięsa, które powinno pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Mogą być to: wołowina, drób, wieprzowina czy baranina. Ryby i owoce morza, również wpisują się w dietę keto, ponieważ zawierają zdrowy tłuszcz oraz kwasy omega-3. Z powodzeniem do jadłospisu ketogenicznego zaliczymy także: jaja, masło, olej kokosowy czy oliwę z oliwek. Odpowiednie będzie również spożywanie nabiału, do którego przynależą produkty, takie jak: mleko, śmietana, jogurty, kefiry lub sery. Bogatym źródłem tłuszczu okazują się też orzechy. Dieta ketogeniczna dopuszcza je do jadłospisu.

co można jeść na diecie keto

Czy na diecie ketogenicznej można jeść warzywa?

Dieta keto dopuszcza jedzenie niektórych warzyw. Aby urozmaicić posiłki i dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i składników odżywczych, można spożywać awokado, kalafior, brokuły, cukinię, szparagi, szpinak, jarmuż, sałatę czy paprykę. Istnieje, tak więc szeroki wybór warzyw, które możemy jeść w konfiguracji z innymi dozwolonymi produktami ketogenicznymi. Dzięki temu dieta keto nie jest monotonna, a dania są różnorodne. 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj