dieta płynna przed kolonoskopią co jeść

Kolonoskopia to badanie, jakie pozwoli stwierdzić zmiany patologiczne w zakresie jelita grubego. Robi się je za pomocą endoskopu, włożonego do systemu poprzez odbytnicę. Dzięki zamontowanej kamerze i małym urządzeniom, można nie jedynie dobrze określić stan narządu wewnętrznego, ale też pobrać próbki do dalszych badań, zatrzymać krwawienie czy usunąć małe polipy. Co więc powinniśmy jeść przed badaniem kolonoskopii?

Dieta przed kolonoskopią – czy jest ważna? Przygotowanie dietetyczne do kolonoskopii

W trakcie badania, specjalista bada stan ścianek jelita- czy nie ma w nich wad: krwawień, uchyłków i co najistotniejsze- guzów. W sytuacji, w jakiej w jelicie pozostawałyby pozostałości pożywienia, specjalista nie miałby szansy diagnostyki jelita. Fragmenty pokarmu mogłyby wyglądać jak nieprawidłowości czy je zasłaniać. Z tego oczywiście względu tak istotne jest pokarmowe przygotowanie się do badania kolonoskopii przez wykorzystanie dobrej diety.

Co jeść przed kolonoskopią?

Przygotowanie do kolonoskopii należy zacząć już na tydzień przed badaniem. Wykorzystywanie w owym czasie nieodpowiedniej diety mogłoby uniemożliwić osiągnięcie odpowiedniego obrazu w trakcie badania. Co można spożywać przed kolonoskopią? Na 7 dni przed badaniem sugeruje się wprowadzenie diety niskokalorycznej. Nie musi być ona wymagająca, natomiast należałoby zmienić sposób żywienia, przygotowując w ten sposób układ pokarmowy do innych zmian w jadłospisie. W tym momencie postawmy więc na lekkie pokarmy, jakie nie będą powodowały wzdęć lub zaparć. Odpowiednio sprawdzą się m.in.: pszenne pieczywo, chude mięso oraz ser i poszczególne warzywa (odpowiednio gotowane).

co jeść przed kolonoskopią

W dniu kolonoskopii

Na cztery godziny przed planowanym badaniem należy zaprzestać stosowania płynów. Można ssać tylko landrynki. Na badanie najlepiej jest zgłosić się z osobą towarzyszącą oraz nie prowadzić auta w drodze powrotnej do domu. Po badaniu można powrócić do codziennej diety też tego samego dnia. Przez cały dzień badany może odczuwać wzdęcia oraz niewielkie skurcze- odpowiedzialne jest za to powietrze wprowadzone do jelita w trakcie badania.

Po kolonoskopii – co można spożywać?

Po przeprowadzonym badaniu kolonoskopii zalecane jest wstrzymanie się poprzez około 2 godziny z przyjmowaniem pokarmów. Jeśli ten czas minie, można spożywać posiłki normalnie. Niewątpliwie nie zaleca się od razu „rzucenia” się na pizzę lub kapuśniaczek, bowiem po tak rygorystycznej diecie, jaką stosowaliśmy przed badaniem kolonoskopii, przez parę dni może to skończyć się tragicznie, np. ostrym bólem brzucha lub wzdęciami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj