Nie od dziś mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Ten radosny, zabawny i kochający pieszczoty czworonóg potrafi naprawdę sprawić, że poczujemy się kochani. Co innego mówi się o kotach – to samotnicy, indywidualiści, czasem żartobliwie mówi się że to kot ma człowieka, nie człowiek kota. I oczywiście jest w tym trochę prawdy, ale w rzeczywistości te piękne zwierzęta potrafią przywiązać się do człowieka, pomimo swojej częstej niechęci do okazywania uczuć.
Czasami jednak właściciele kotów mają problem z rozpoznaniem niektórych zachowań swojego pupila. Zadają sobie pytania, a jedno z nich brzmi: dlaczego kot tak bardzo pcha się do mojego łóżka? I dlaczego chce spać nie obok, a na mnie?
Czy to bezpieczne, by pozwalać kotu na spanie w moim łóżku?
Przecież to zwierzęta terytorialne, prawda? Czy swoim zachowaniem nie pokazuje, że chce mieć władzę nade mną? Jeżeli zastanawiasz się, czy coś jest z tobą nie tak z powodu zadawanych pytań, nie masz się o co martwić – to normalne, że chcesz być ostrożny. To, że kot sam wskoczy do twojego łóżka, zacznie mruczeć, nawet domagać się pieszczot, jest przejawem miłości z jego strony i naprawdę nie masz o co się martwić. Jeżeli dbasz o jego komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny (szczepienia, odrobaczenia, kontrola sierści) nie masz się o co martwić. Koty, choć nieprzyzwyczajone do okazywania uczuć innym, kiedy wkradają się do twojego łóżka z pewnością nie okazują dominacji, a zainteresowanie i co ważne– duże zaufanie.
Czy jest różnica pomiędzy spaniem obok człowieka, a na nim?
Owszem, jest różnica. Zależności może być wiele– brak pełnego zaufania, ale też charakter kota, i jego obecna w danym momencie ochota na bliskość. Nie każdy kot będzie chcieć spać na człowieku, i to niekoniecznie musi mieć związek z brakiem zaufania do swojego właściciela, a zamiłowaniem naszego pupila do pieszczot. Te czworonogi najczęściej śpią w nogach – jest to spowodowane wygodą. Mają tam zdecydowanie więcej miejsca, niż np. przy klatce piersiowej, a mogą również szybko się ulotnić, gdy nadejdzie taka potrzeba.
Co może oznaczać spanie na człowieku? Co jest przyczyną takiego zachowania?
Kot śpiący na człowieku czuje się bezpiecznie i komfortowo. Oznacza to, że ufa swojemu właścicielowi i jest pełen nadziei na to, że w każdej sekundzie jego duży przyjaciel będzie w stanie szybko rzucić się mu na ratunek. Koty są też bardzo czułe na ludzkie sygnały i często odczytują je dużo szybciej niż my, dlatego nie zdziwmy się, gdy leżymy przeziębieni w łóżku, a kot pojawia się przy nas pomimo, że nigdy wcześniej nie miał ochoty na wspólne leżakowanie. Po prostu się o nas troszczy.
Uwielbiam jak mój kłapciuszek śpi ze mną w wyrku <3
moja Kulka często na mnie włazi 🙂