dlaczego warto uprawiać sport

Dlaczego warto uprawiać sport? Powody do tego, aby się ruszać, można by wymieniać właściwie w nieskończoność. My jednak skupimy się na wymienieniu pięciu prostych faktów.

1. Długowieczność

Internet aż pęka w szwach od informacji o cudownych lekach, które mają wydłużyć nasze życie i przywrócić młodość. Możemy się jednak śmiało umówić, że tak naprawdę działa tylko jeden z nich – prowadzenie zdrowego trybu życia. A jego podstawowym składnikiem jest uprawianie sportu.

Jest faktem znanym nie od dzisiaj, że osoby, które regularnie się ruszają, pozostają o wiele dłużej sprawne. Niekiedy w wieku osiemdziesięciu lat są w stanie wykonywać czynności, które są niedostępne nawet dla osób o dwie dekady młodszych (które się nie ruszały).

2. Lepsze samopoczucie

Dlaczego warto uprawiać sport? Aby poczuć się lepiej. Tę zależność możemy zupełnie spokojnie sprawdzić sami na sobie. Kiedy zmuszamy swój organizm do wysiłku, wydzielają się w nim endorfiny. Nazywane są hormonami szczęścia i autentycznie decydują o tym, czy czujemy się dobrze czy źle.

Ponadto kiedy czujemy, że nasze ciało jest sprawne, mamy większą pewność siebie. A ta jest kolejną rzeczą, która pozytywnie przekłada się na nasze samopoczucie.

czemu warto uprawiać sport

3. Dlaczego warto uprawiać sport? Dla mózgu

Dlaczego warto uprawiać sport? Paradoksalnie nie tylko po to, aby dbać o mięśnie. Nasze ciało i umysł są ze sobą sprzęgnięte w o wiele większym stopniu, niż przyjęło się uważać w naszej kulturze. Mózg jest bowiem częścią organizmu. Kiedy więc całe ciało czuje się lepiej, również mózg ma szansę funkcjonować o wiele bardziej wydajnie.

Zostało wielokrotnie udowodnione naukowo i empirycznie, że ludzie, którzy regularnie się ruszają, są o wiele bardziej wydajni umysłowo.

4. Kontakty towarzyskie

Dlaczego warto uprawiać sport? Dla towarzystwa. Wiele osób podczas aktywności fizycznej łączy przyjemne z pożytecznym (a raczej przyjemne z przyjemnym).

Biegacze często umawiają się na wspólne treningi wieczorem. Rowerzyści organizują się w dosyć duże grupy i wspólnie wyruszają na wyprawy za miasto. Miłośnicy koszykówki i piłki siatkowej regularnie wynajmują hale, aby grać na nich – często jeszcze ze znajomymi ze szkoły.

5. Lepszy wygląd

Dlaczego warto uprawiać sport? Dla wyglądu. Ludzie o wysportowanych, szczupłych sylwetkach niemal uniwersalnie są w naszej kulturze uważani za atrakcyjnych. Jeśli więc regularnie ćwiczymy, drastycznie zwiększamy szansę na powodzenie u płci przeciwnej.

Przy naprawdę wysportowanej sylwetce będziemy przyciągać wzrok absolutnie wszystkich. A przecież taka uwaga też jest przyjemna.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj