Niektóre instalacje elektryczne posiadają ponadprzeciętne wymagania dotyczące wytrzymałości na przewodzenie prądu, a także wytrzymałości mechanicznej samej instalacji. Standardowe kable elektryczne nie zawsze są w stanie podołać takim wymaganiom, co spowodowało wynalezienie szyny prądowej, czyli szynoprzewodów.

Znajdują one swoje zastosowanie w wielu konstrukcjach, takich jak:

  • trakcje kolejowe,
  • szyny trakcyjne w metrze,
  • instalacje w budynkach wymagających dużego obiegu energii elektrycznej,
  • transformatory,
  • sieci elektroenergetyczne.

Jak widać, zastosowań szynoprzewodów jest wiele, warunkowane są one określonymi czynnikami związanymi z możliwością przewodzenia prądy o wysokim napięciu, wytrzymałością mechaniczną, a także niezawodnością działania.

Po co wykorzystuje się szynoprzewody?

Szynoprzewody są sztywnymi elementami, które przeważnie posiadają o wiele większe rozmiary niż klasyczne kable elektryczne służące do przewodzenia prądu. Ich zaletą jest to, że można je wykorzystywać w instalacjach jednofazowych, jak i trójfazowych jednocześnie. Na rynku dostępne są duże szynoprzewody dedykowane bardzo rozwiązaniom przemysłowym, jak i szynoprzewody niewielkich rozmiarów, które są przeznaczone do konstruowania raczej niewielkich instalacji. Bardzo często stosuje się je do szybkiego montażu improwizowanej i stabilnej linii elektrycznej. Umożliwia to stabilna rodzaj budowy szynoprzewodu, które przeważnie ma kształt płaskownika lub ceownika, co daje mu określone parametry.

Szynoprzewody można zastosować w wielu sytuacjach, w których zwykłe kable elektryczne nie spełnią swojej roli. Podstawową funkcją jest przewodzenie prądu o bardzo wysokim napięciu. Przykładowo w metrze i innych rodzajach kolei, w tym naziemnej stosuje się szynoprzewody, w których napięcie wynosi 750 V. Szyny prądowe wykorzystuje się do konstruowania tego rodzaju instalacji także w warunkach przemysłowych, takich jak fabryki, elektrownie lub elementy konstrukcyjne sieci elektroenergetycznych. Zastosowanie szynoprzewodów daje przede wszystkim stabilność. Dzięki temu ta technologia swoje zastosowanie znalazła także w przemyśle telekomunikacyjnym. Często stosowana jest w centralach takich firm, które wymagają stabilnej i pewnej instalacji.

Jak dobrać rodzaj szynoprzewodu?

Na rynku dostępne są różne rodzaje szynoprzewodów, poczynając od tych dedykowanych do mało wymagających instalacji, a kończąc na zastosowaniach przemysłowych. Kupując szynoprzewód, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę do przewodzenia prądu, o jakim napięciu jest on dedykowany. Jest to kluczowe do tego, by dobrze wybrać konkretny model kabla, których na rynku jest sporo. Następnie warto zastanowić się, w jakiej formie go kupić. Produkuje się szynoprzewody całkowicie sztywne, jak również elastyczne i giętkie. Jest to istotny parametr, który powinien być wzięty pod uwagę w kontekście konkretnej instalacji elektrycznej, w której będzie wykorzystywany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj