dom pasywny co to jest

Dom w modelu pasywnym, to najdoskonalsza inwestycja nie jedynie ze powodów finansowych, ale jak się okazuje- także leczniczych. Powszechnie na dom pasywny decydują się konkretni inwestorzy, dla których istotne jest, by mieszkać, być w przyjaznych zdrowiu obiektach, zapewnić własnym dzieciom najwyższy komfort temperaturowy oraz jakość powietrza, jacy myślą o rozwoju wartości własnych inwestycji oraz zabezpieczeniu swoich dochodów podczas eksploatacji.

Dom pasywny – co to jest?

Na początku należałoby wytłumaczyć, co to jest dom pasywny. Maksyma pokazuje, iż dom pasywny jest obiektem, w jakim dzięki właściwym wyjściom technicznym zmniejszone jest zapotrzebowanie na energię. Stanowi ono zwyczajnie poniżej 15 kWh/(m²/rok), więc jest blisko ośmiokrotnie mniejsze w stosunku do tradycyjnych domów, jakie wykorzystują rocznie choćby 120 kWh/(m²/rok). Chodzi tutaj o zapotrzebowanie na energię początkową, niezbędną do ogrzewania, funkcjonowania urządzeń domowych oraz przygotowywania gorącej wody użytkowej.

Koszt budowy domu pasywnego

Koszt budowy budynku pasywnego jest większy, aniżeli w wypadku budynków energooszczędnych czy stałych. Wartość wynika przede wszystkim z wykorzystania mocnych, innowacyjnych podejść technicznych. Średnia stawka gotowego domu pasywnego w stanie deweloperskim stanowi blisko 400 tysięcy złotych za 100 m2. Dla porównania, przy takim samym metrażu za budowę budynku energooszczędnego zapłacimy blisko 350 tysięcy złotych, natomiast zwykłego – 250-300 tysięcy złotych.

co to jest dom pasywny i czy warto

Zalety domu pasywnego

Najistotniejszą wartością budynków pasywnych jest ich ekologiczny styl oraz mały wpływa na środowisko przyrodnicze. W skali lokalnej budynek pasywny to przede wszystkim mniejsze wydatki obsługi. Jeżeli zapotrzebowanie energetyczne jest niemal dziesięciokrotnie mniejsze, wydatki również będą plasowały się na odpowiednim stopniu. Energia w domu pasywnym jest stosowana jako zasób. Cała budowa jest tworzona z myślą o prawdopodobnie najskuteczniejszym jej zastosowaniu.

Dom pasywny a zdrowie

Czy budynek pasywny jest zdrowy? Produkowany przez budynek pasywny dobry klimat, ma niezwykle dobry wpływ na nasze zdrowie. Jest to ważne zwłaszcza w wypadku dzieci, starszych i osób ze skłonnościami do nadwrażliwości lub przeziębień. Dzięki doskonałej izolacyjności przegród, pomieszczenia latem nie nagrzewają się, zimą natomiast panuje w nich przyjemna temperatura- ponad 17°C. Budowa budynku pasywnego i normy obowiązujące wentylacji oraz ogrzewania gwarantują również szereg pozostałych zalet – odpowiedniejszą osłonę dźwiękową, brak skażeń, przeciągów, kurzu lub wilgotności i dobrą wymianę powietrza. Budynki pasywne prezentuje dodatkowo ogromne nasłonecznienie, co odpowiednio działa na komfort oraz samopoczucie mieszkańców.

1 KOMENTARZ

  1. jestem właśnie w trakcie budowy domu pasywnego i jestem ciekawa efektów. Architekci ogólnie polecali to rozwiązanie, ale zobaczymy w praktyce 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj