Trenujesz kilka razy w tygodniu? A może dopiero planujesz? Jeden kącik do ćwiczeń w domu to prawdziwa wygoda – wszystko jest pod ręką, a Ty wystarczy, że przebierzesz się w strój sportowy i możesz zaczynać trening! Nie potrzebujesz osobnego pomieszczenia do domowej siłowni – wystarczy miejsce, w którym możesz rozłożyć matę. Obok może pojawić się również jakiś kosz czy półka, który pomieści potrzebne akcesoria do ćwiczeń. Co powinno się znaleźć w każdej domowej siłowni?

Mata do ćwiczeń

Mata treningowa to podstawowe wyposażenie każdej domowej siłowni. Zapewnia odpowiednią przyczepność, amortyzuje, chroni przed otarciami czy siniakami – zwłaszcza przy ćwiczeniach o wysokiej intensywności. Mata treningowa to nie to samo, co mata ochronna, choć ta druga też może Ci się przydać. Maty ochronne chronią Twoje podłoże przed negatywnym wpływem orbitreka czy uderzeniem ciężkich hantli. Jeśli się tego obawiasz – zaopatrz się w oba typy.

Ciężary

Hantle do ćwiczeń przydadzą się każdej ćwiczącej osobie, niezależnie od płci i poziomu zaawansowania. Do tego ostatniego trzeba dobrać tylko ciężar, odpowiedni do własnych możliwości. Nie należy wybierać najcięższych hantli – wybierz takie, które pozwolą Ci zrobić, chociaż kilkanaście powtórzeń. Hantle mogą być zastąpione lub uzupełnione o kettlebell.

Akcesoria do ćwiczeń dla kobiet

Steppery, twistery, gumy treningowe, skakanki, hula hop – to małe akcesoria, które zazwyczaj do siłowni wybierają kobiety. Ich niewątpliwym plusem jest to, że nie zabierają dużo miejsca – nie potrzebujesz mieć osobnego pokoju, wystarczy naprawdę niewiele miejsca. Wszystkie wyżej wymienione akcesoria pozwolą Ci urozmaicić ćwiczenia, dzięki czemu do treningu nie wkradnie się nuda.

Akcesoria do ćwiczeń dla mężczyzn

Stworzenie męskiej siłowni to zazwyczaj większy kaliber. Drążki do podciągania się, ławeczka do ćwiczeń, drążki do pompek, najlepiej gryf prosty i duży asortyment ciężarów. Pomocny może okazać się też wyciąg do ćwiczenia mięśni pleców, gryf łamany oraz stojak na ciężary. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz, jakie masz fundusze i ile miejsca możesz przeznaczyć na stworzenie domowej siłowni.

Co jeszcze przyda się podczas treningu?

Stoper, strój sportowy i buty sportowe – szczególnie bez tych ostatnich ani rusz! Do ćwiczeń kardio można, zamiast skakanki wybrać rowerek lub bieżnie, w zależności od wolnego miejsca, funduszy i upodobań. Osoby intensywnie ćwiczące często dodają do swojej diety białko dla sportowców oraz suplementy diety – warto więc przed rozpoczęciem treningu skonsultować się z trenerem i dietetykiem.

Domowa siłownia to oszczędność czasu na dojazdy i karnety. I choć na początku jest całkiem sporym wydatkiem, to zazwyczaj zwraca się on w perspektywie kilku miesięcy. Chcesz ćwiczyć wtedy, kiedy chcesz? Nie masz czasu jeździć na siłownie i wolisz ćwiczyć wtedy, kiedy masz ochotę? Wystarczy trochę wolnego miejsca, żeby stworzyć sobie siłownię we własnym domu. I zrobić formę życia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj