Gitara to instrument o charakterze melodyczno-harmonicznym oraz perkusyjnym, ponieważ sprawdza się nie tylko w akompaniamencie, ale także w grze solowej. Jej dużym walorem jest stosunkowo niski koszt oraz łatwość przenoszenia połączone z naturalnym sposobem wydobywania dźwięku. Najpopularniejszym rodzajem gitary jest instrument klasyczny lub akustyczny. Natomiast w muzyce rozrywkowej używana jest często gitara elektryczna.

Gitara jest bez wątpienia jednym z najbardziej wszechstronnych instrumentów. Dzięki swoim bogatym możliwościom zaistniała w wielu stylach muzyki. Jest słyszalna nie tylko na scenach rockowych, ale często również w kameralnych salach filharmonicznych.

Gitara ma korzenie w hiszpańskiej tradycji muzycznej, gdzie w starożytności używano różnych podobnych instrumentów. Pierwsze zapiski na jej temat zostawił w dziele Ars Musica Juan Gil de Zamora w 1265 roku. Natomiast w 1487 roku Johannes Tinctoris opisał gitarę jako czterostrunowy instrument szarpany.

Gitara w swojej historii miała wiele wzlotów i upadków. Jednak za szczytowy okres jej popularności, zwany „złotym okresem gitary”, uznawany jest czas przypadający na pierwszą połowę XIX wieku,. Wtedy instrument ten można było usłyszeć zarówno na salonach, jak i w salach koncertowych.

Na co zwrócić uwagę kupując gitarę?

Kupując gitarę, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jej jakość. Najtańsze instrumenty są wykonane ze słabych materiałów, a do tego ich brzmienie może być nieciekawe, nie wspominając już o strunach, które mogą kaleczyć dłonie.

Wybierając gitarę, warto więc zainwestować. Instrumenty w cenie co najmniej kilkuset złotych są wykonywane przez profesjonalne firmy zajmujące się od lat produkcją gitar, dzięki czemu będziemy mieli pewność solidnego wykonania i dobrego brzmienia. Kupując taki instrument, warto zwrócić uwagę na jego wygląd zewnętrzny, jakość wykonania, rozmiar, szerokość gryfu oraz struny.

Części do gitary

Części do gitary z czasem mogą ulec zużyciu. Najszybciej psują się elementy w najtańszych instrumentach – to np. przetworniki, których brzmienie może okazać się nieciekawe i wtedy trzeba je wymienić na modele markowe. Jednak do najczęściej wymienianych części do gitary należą struny. Właściwy ich dobór może okazać się złotym środkiem w znalezieniu własnego brzmienia. Struny są wykonywane z trzech różnych materiałów. Najpopularniejsze z nich są ze stali niklowanej, których brzmienie jest najbardziej wypośrodkowane. Kolejnym polecanym materiałem jest czysty nikiel – struny z tego materiału posiadają głębsze brzmienie. Ostatnim jest stal nierdzewna – ich brzmienie jest bardzo jasne.

Istotnymi częściami gitary elektrycznej są także mostek, potencjometr, przełącznik oraz klucze zwane stroikami.

Gitara to instrument, na którym mogą grać profesjonaliści, a także amatorzy. Kupując ją, warto zadbać, aby była wygodna, miała ciekawe brzmienie oraz była wykonana z dobrej jakości materiałów. Właściwie konserwowana i przechowywana gitara może służyć przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj