Łazienka to wyjątkowe miejsce w przestrzeni każdego domu i mieszkania. To tutaj szczególnie ważne jest umiejętne połączenie cech użytkowych z możliwością stworzenia intymnej, kameralnej atmosfery, która zagwarantuje komfort zarówno podczas relaksujących kąpieli, jak i w trakcie codziennych czynności higienicznych. Niebagatelną rolę odgrywa sposób, w jaki zaaranżujemy oświetlenie łazienki.

Światło i przestrzeń

Zaplanowanie oświetlenia, które spełni warunek pogodzenia wartości użytkowych z dekoracyjnymi, wymaga starannego przemyślenia już na etapie projektu. Konieczne będzie wzięcie pod uwagę wielkości pomieszczenia, jego kształtu oraz rozkładu wyposażenia, a nawet sposobu wykończenia ścian i ich koloru. Mała łazienka, w której zdecydujemy się na wykorzystanie ciemnych barw do pokrycia znacznych powierzchni, będzie stanowiła zdecydowanie większe wyzwanie niż duży i jasny pokój kąpielowy. Warto pamiętać, że błyszcząca glazura nie tylko cieszy oczy rozbłyskami w stylu glamour, ale też doskonale odbija promienie światła. Podobną rolę może odgrywać duże lustro – jest niezbędne w łazience, a przy tym optycznie powiększa i rozjaśnia przestrzeń.

Odpowiedni poziom jasności w łazience jest cechą niezbędną, kiedy myślimy o funkcjonalności. W tym kontekście najlepiej sprawdzi się duża ilość białego światła. Niezbędne więc okaże się oświetlenie główne – interesującą propozycją dla wysokich pomieszczeń może być wykorzystanie klasycznego żyrandola w stylu pałacowym. Tak ciekawa forma sprawdzi się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i na wskroś nowoczesnych, gdzie będzie stanowiła atrakcyjną przeciwwagę dla ascetycznych kształtów charakterystycznych dla współczesnego wzornictwa. Równie eleganckim rozwiązaniem mogą być pojedyncze punkty świetlne rozmieszczone na powierzchni sufitu – ten pomysł jest wręcz stworzony do zastosowania w niższych łazienkach.

Zadbajmy o komfort

Oprócz oświetlenia głównego w łazience powinny znaleźć się również pomocnicze źródła światła. W bezpośredniej bliskości lustra sprawdzą się kinkiety. Powinny być umieszczone na wysokości twarzy, dzięki czemu unikniemy powstawaniu niepożądanych cieni i zyskamy nieocenioną pomoc podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Oświetlenie łazienkowe LED otwiera przed użytkownikami niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dyskretne lampki pozwolą na uzyskanie maksymalnego komfortu, sprawdzą się również w nocy, nie atakując naszych oczu zbyt jaskrawym strumieniem światła. Odpowiednio rozmieszczone punkty świetlne potrafią zaczarować przestrzeń, podkreślić atrakcyjne detale lub ukryć ewentualne niedogodności architektoniczne.

Gdzie szukać atrakcyjnego oświetlenia łazienek? Dziś nie jesteśmy już skazani na długie i uciążliwe wyprawy od jednego sklepu do drugiego. Internet stworzył nowe możliwości i obecnie wybór oraz zakup ciekawych i dobrych jakościowo lamp wymaga jedynie komputera z dostępem do zasobów globalnej sieci. Doskonałym przykładem jest strona firmy Tomix, na której znajdziemy ogromny wybór umiejętnie dobranych artykułów oświetleniowych. Co ważne, na stronie znajdziemy też szereg porad i sugestii pozwalających w pełni wykorzystać potencjał oferowany przez proponowane lampy i źródła światła. Warto z nich skorzystać – właściwie urządzona łazienka znacząco poprawi komfort życia wszystkich mieszkańców.

fot. materiały prasowe

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj