jak powinno wygladać terrarium dla ahamy brodatej

Agama brodata to jaszczurka trawiastych stepów. Chcąc stworzyć dla niej optymalne warunki, musimy zadbać, żeby były zbliżone do jej naturalnego środowiska.  Terrarium musi być spore, bo agamy są ruchliwe i dość duże – z ogonem sięgają długości ponad pół metra. 

Jakiej wielkości ma być terrarium?

Duże i poziome. W tych dwóch słowach zawiera się podstawa tego, jak musi wyglądać terrarium dla agamy brodatej.  Jak u wszystkich innych zwierząt, sprawdza się też zasada „im większe, tym lepsze”.  Terrarium dla omawianego gatunku musi mieć minimalne wymiary 120/140cm x 50/60cm x 50/60cm wysokości. Kluczowe jest tu określenie – minimalne. Każdy centymetr powyżej tych wartości zapewni agamie brodatej więcej przestrzeni, a co za tym idzie, lepsze warunki do życia i rozwoju. Terrarium musi być poziome, z dostępem do platform, na których jaszczurka będzie się mogła wygrzewać. 

Jaki wystrój preferuje agama brodata?

Agamy brodate, jak wszystkie gatunki jaszczurek, lubią się wygrzewać. Zatem niezbędne będą półki z kamieni, czy korzeni, na których gad będzie mógł zażywać namiastki kąpieli słonecznych. Zbudowanie właściwego terrarium dla agamy brodatej może nie być zadaniem prostym ani szybkim w realizacji, ale satysfakcja z ukończonego zadania i szczęście zwierzaka, wynagrodzi wszelki wysiłek i poświęcony czas. W internecie jest dużo szczegółowych poradników jak wykonać poszczególne elementy wystroju własnoręcznie i jak skomponować je w całość. Jednak wystrój i estetyka to nie wszystko. 

terrarium dla agamy jak urządzić

Techniczne strony terrarium, czyli to, czego nie widać 

Niemniej istotne od platform, skałek, karmników czy baseników jest to co ukryte przed oczami obserwatora, a ważne dla mieszkańca terrarium. Agama brodata, jako mieszkanka stepów wymaga  odpowiedniego oświetlenia, emitującego niezbędne dla jej zdrowia promienie UVA i UVB. Warto tu wybrać żarówki grzewcze dostosowane dla zwierząt żyjących w warunkach pustynnych i półpustynnych, które zapewnią agamom brodatym właściwą dla nich dawkę odpowiedniego naświetlenia, co przełoży się na dobrą kondycję zwierząt, ich witalność, chęć do jedzenia i kopulacji. Jednak same żarówki grzewcze nie wystarczą i konieczne będzie też ogrzewanie od dołu, w postaci mat, kabli, czy kamieni grzewczych. Jednak każde z tych źródeł ciepła trzeba zabezpieczyć tak, żeby zwierzę się nie poparzyło. 

Estetyka otoczenia terrarium dla agamy brodatej

Terrarium to nie tylko dom dla zamieszkującej je agamy brodatej, ale także element wystroju wnętrza ludzkiego domu i warto zadbać o jego estetykę. Tu pomóc mogą ceramiczne zbiorniki na wodę i karmę, baseniki, czy korzenie imitujące naturalne, a o wiele łatwiejsze w czyszczeniu. Warte uwagi są też sztuczne rośliny, które  w przeciwieństwie do naturalnych nie wymagają pielęgnacji, nie zatrują i nie skaleczą agamy, a zapewnią jej schronienie i zapewnią wystrój wnętrza terrarium.  Większość żywych roślin nie wytrzymałaby warunków panujących w terrarium dla agamy brodatej, gdzie temperatura powietrza sięga nawet 35 – 40 stopni Celsjusza, przy jego niskiej wilgotności. Nie bez znaczenia jest też podłoże, które musi być nie tylko estetyczne, ale też bezpieczne dla jaszczurek. Doświadczeni hodowcy polecają grunty celulozowe, których agama nie połknie przypadkiem, narażając się na zatkanie przewodu pokarmowego, a  w konsekwencji nawet śmierć. 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj