Rynek florystyczny w ostatnich latach przeżywał istne oblężenie, a wszystko za sprawą coraz to nowszych gatunków roślin. Do jednych z najpiękniejszych zaliczyć można z pewnością hortensje, które nie tylko sprawdzą się w ogrodzie, ale też na balkonie. Jak o nie dbać i jak je przycinać? Przeczytaj i sprawdź!
Jak zadbać o hortensje?
Gatunków hortensji jest wiele, a zazwyczaj w ogrodach sadzi się hortensje ogrodowe, które są najpopularniejsze. W zależności od odmiany, różnić się będą kształtem i kolorem. Jedne z nich będą intensywnie różowo-czerwone, a inne z kolei białe z zielonym lub różowym środkiem. Do równie popularnych zaliczyć można hortensje pnące, dębolistne, krzewiaste, a także piłkowane.
Sadząc ten rodzaj kwiatów, należy pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich warunków. Najodpowiedniejszym podłożem będzie umiarkowanie wilgotne, wówczas kwiaty najlepiej kwitną w półcieniu. Słońce, mimo że sprzyja ich kwitnieniu, jego nadmiar może hortensjom zaszkodzić. Ponadto miejsce sadzenia powinno być też osłonięte od wiatru.
Konieczne jest także nawożenie i regularne nawadnianie kwiatów, zwłaszcza w okresie kwitnienia. W wielu sklepach florystycznych zakupić można specjalistyczne preparaty przeznaczone do hortensji. Chcesz urządzić na nowo swój przydomowy ogródek? Pomyśl o zakupie kwiatów, drzewek owocowych i mebli ogrodowych. Kredyt gotówkowy pozwoli Ci sfinansować tego typu zakupy.
Jak przycinać hortensje?
Przede wszystkim cięcie pędów kwiatów powinno odbywać się w odpowiednim terminie, a metody cięcia są różne w zależności od rodzaju kwiatów. Hortensję ogrodową przycina się jedynie, gdy pojawią się stare, zaschnięte kwiatostany w sierpniu, tuż po okresie kwitnienia. Wycięcie całych pędów może skutkować brakiem kwitnienia w kolejnym sezonie.
W przypadku hortensji bukietowej, pędy przycina się co roku w marcu, jeszcze przed rozwojem liści. Pędy należy wówczas skrócić o 1/3 ich długości, a te starsze i grubsze o 2/3. Również w marcu przycina się hortensję krzewiastą i drzewiastą. Roślina ta kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego należy je przyciąć o 10-30 centymetrów nad ziemią. Dzięki temu roślina będzie miała gęsty, a zarazem krzaczasty pokrój. Pod koniec sierpnia należy wyciąć wszystkie przekwitłe kwiatostany. Jesteś miłośnikiem kwiatów i krzewów? Pomyśl o rozwiązaniu, jakim jest kredyt gotówkowy. Z jego pomocą zakupić wiele, nowych roślin i kwiatów do swojego ogrodu i uczynisz go jeszcze piękniejszym niż w ubiegłym sezonie.