Zakup butów do biegania to wyzwanie, z którym musi zmierzyć się zarówno początkujący, jak i doświadczony biegacz. Odpowiednio dobrane buty do biegania pozwalają ograniczyć ryzyko kontuzji oraz korzystnie wpływają na układ ruchu biegacza. Dobrze dopasowany but to również większy komfort podczas pokonywania kolejnych kilometrów, co ma ogromne znaczenie nie tylko w przypadku profesjonalistów, ale i amatorów. Na co zwrócić uwagę wybierając buty do biegania?

Buty dla biegaczy amatorów

Amatorskie bieganie zdobyło w ostatnich latach ogromną rzeszę fanów. W każdym mieście regularnie organizowane są biegi, które za każdym razem ściągają na linię startu setki pasjonatów tego sportu. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z bieganiem często mają problem z doborem odpowiedniego obuwia, a nieprzemyślany ich wybór może znacząco zmniejszyć komfort biegania, a nawet powodować ból.

Zakup butów do biegania jest sprawą bardzo indywidualną, ponieważ każdy z nas ma inną budowę stopy. Jej długość i szerokość są ważnymi czynnikami, które decydują o tym, czy wybierzemy buty z szeroką czy z wąską cholewką oraz wysokim czy też niskim dropem. By dowiedzieć się, jaki wymiar będzie dla nas idealny, warto wykonać specjalne testy na bieżni lub przy użyciu skanera.

Wielu początkujących lub amatorskich biegaczy opiera się pokusie zakupu tanich butów lub biegania w zwykłych trampkach. To spory błąd, który może skutkować kontuzją lub urazem stawów. Żeby tego uniknąć, warto już na samym początku przygody z bieganiem zainwestować w odpowiedniej jakości obuwie przeznaczone do tej dyscypliny sportu.

Obuwie dla sprintera – na co zwrócić uwagę?

Sprinterzy pokonują mniejsze odległości uzyskując na nich lepsze czasy, a więc i wyższe prędkości. Ta odmiana biegania przyciąga coraz większą liczbę chętnych, których fascynuje adrenalina na starcie i maksymalny poziom wysiłku w krótkim czasie. Ze względu na specyfikę sprintów, biegaczom potrzebny jest inny rodzaj obuwia.

Zarówno przy krótkich, jak i średnich dystansach pokonywanych przez sprinterów ogromne znaczenie odgrywa przyczepność buta, a także ich aerodynamika. Buty sprinterskie przeznaczone są dla doświadczonych biegaczy, powinny one być idealnie dopasowane do kształtu oraz rozmiaru stopy. Dużą uwagę należy zwrócić na materiał, z jakiego wykonane jest obuwie. Powinien on być lekki i oddychający, co gwarantuje duży komfort podczas samego biegu. Stosowanie elastycznych materiałów powoduje, że stopa pracuje w naturalny dla siebie sposób, co minimalizuje ryzyko kontuzji. Kluczowym elementem buta sprinterskiego jest podeszwa, która powinna z jednej strony umożliwiać dynamiczne odbicie od podłoża, a z drugiej – chronić stopę przed kontuzjami. Profesjonalni sprinterzy wybierają obuwie z kolcami sprinterskimi. Są to wypustki znajdujące się w przedniej części podeszwy. Mogą one być mocowane do buta za pomocą specjalnych gwintów lub przytwierdzone do podeszwy na stałe. Kolce zdecydowanie poprawiają przyczepność do podłoża oraz minimalizują ryzyko poślizgu na mokrej nawierzchni.

Supinacja i pronacja

Wybierając buty do biegania nie sposób pominąć tak ważnej kwestii, jaką jest ustalenie, czy nasza stopa ma tendencję do supinacji czy pronacji. Pierwsze pojęcie oznacza ruch polegający na odchyleniu stopy na zewnątrz od jej naturalnego położenia, natomiast drugie – rotację stopy do wewnątrz. Wiedza na temat ułożenia krawędzi naszej stopy na podłożu pozwoli dopasować odpowiednie obuwie, które zapewni prawidłową stabilizację podczas biegu.

Gdzie kupić dobre buty do biegania?

Chcąc zapewnić sobie duży komfort biegania, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko kontuzji warto zaufać uznanym na rynku firmom. Profesjonalni pracownicy obsługi na podstawie specjalnego wywiadu pomogą dobrać obuwie idealnie dopasowane do naszych potrzeb i określonych parametrów.

Polecamy również: damskie buty do biegania New Balance

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj