Jakie ryby warto spożywać w diecie wegetariańskiej?

Coraz więcej osób na całym świecie decyduje się na wyeliminowanie mięsa ze swojej codziennej diety. Wegetarianizm, początkowo dość pobłażliwie traktowany jako moda, która z pewnością szybko przeminie, dziś rozrósł się do filozofii, której wiele osób podporządkowuje całe życie. Istnieją różne formy wegetarianizmu – w zależności od osobistych preferencji, możemy zdecydować się na opcję mniej lub bardziej radykalną; taką, która dopuszcza jedzenie mięsa rybiego i taką, która restrykcyjnie eliminuje z posiłków wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego.

Semiwegetarianizm – z czym to się je?

Semiwegetarianizm to rodzaj wegetarianizmu, który dopuszcza jedzenie mięsa ryb i drobiu, a więc ten, który – ze względu na temat niniejszego artykułu – najbardziej nas interesuje. O ile inne odmiany wegetarianizmu podyktowane są najczęściej względami ideologicznymi, tak semiwegetarianizm jest produktem wymyślonym przez dietetyków. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nowym rodzajem posiłków – dieta wegetariańska z rybami będzie dobrym wstępem, dzięki któremu organizm nie dozna szoku.

Dieta wegetariańska z rybami – jakie ryby warto spożywać?

Ryby są źródłem białka, wapnia oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, dzięki czemu poprawiają wzrok, zapobiegają demencji i alergiom, chronią układ krążenia i mają dobry wpływ na nasze stawy. Dieta wegetariańska z rybami powinna przede wszystkim bazować na:

  • łososiach – za tym wyborem przemawia bogactwo aminokwasów, które dostarczają do organizmu,
  • szprotkach – jedzone w całości są cennym źródłem wapnia,
  • dorszach – chude ryby polecane osobom, które się odchudzają,
  • owocach morza – dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić do swojej diety trochę urozmaicenia,
  • pstrągach – imponują posiadaną zawartością kwasów omega-3.

Wegetarianizm – czym różnią się jego poszczególne odmiany?

Poza dietą wegetariańską z rybami istnieje kilka rodzajów wegetarianizmu, z których każdy charakteryzuje się odmiennymi zasadami. Oto niektóre z nich:

  • witarianizm dopuszcza jedzenie tylko świeżych warzyw i owoców;
  • weganizm odrzuca wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego (jaja, nabiał, a nawet miód);
  • laktowegetarianizm poza mięsem eliminuje również spożywanie jaj (dopuszczając do diety mleko i sery);
  • frutarianizm (najbardziej radykalna odmiana wegetarianizmu) pozwala na jedzenie owoców, ale tylko tych, które same spadły z drzewa (zerwanie owoców może szkodzić roślinie, a tego frutarianie pragną uniknąć).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj