Kastracja – w dobie przepełnionych schronisk i narastającego problemu zwierzęcej bezdomności świadczyć o odpowiedzialności właściciela i świadomym podejściu do opieki nad domowymi pupilami. Ponadto może zapobiec wielu problemom behawioralnym i przedłużyć życie zwierzaka. Wiele chorób, szczególnie starszego wieku, związana jest z aktywnością hormonów płciowych. Należą do nich, bardzo częste guzy listwy mlecznej u samic, ropomacicze, czy rak jądra u samców. Kastracja, wbrew obiegowej opinii, nie zmienia aktywnego zwierzaka w leniwego kanapowca, ale tłumi zachowania niepożądane związane z aktywnością płciową, jak choćby znaczenie terenu, czy ucieczki.
Po co kastrować psa?
Psy, jak wszystkie inne zwierzęta podlegają rytmom natury. Wyrwane z naturalnego środowiska wilczych przodków musiały się jednak dostosować do życia z ludźmi. Tłumienie naturalnych instynktów jak obrona terytorium, które sięga daleko poza granice naszych mieszkań, włóczęgi w poszukiwaniu pożywienia czy partnerów do rozmnażania, a także samo przedłużanie gatunku w życiu psów mieszkających w Europie musiały zostać wytłumione. Pomaga w tym kastracja, zapobiegająca też bezdomności. Pies wykastrowany nie poddaje się jednemu z najsilniejszych instynktów – instynktowi przedłużenia gatunku. Nie żądzą nim już żądze, rzec by można, zatem nietargany miłosnymi porywami, może skupić się na życiu z ludzkim stadem, a także psich przyjaźniach bez konsekwencji.
Kiedy na kastrację z psem?
Zabieg kastracji i hormonalnego wyciszenia, skuteczny jest w każdym wieku, ale lepsze efekty daje u młodych zwierząt, u których niepożądane zachowania nie zdążyły się jeszcze utrwalić. Według stanu aktualnej wiedzy weterynaryjnej kastrować można suczki już przed pierwszą cieczką, czyli w wieku około sześciu miesięcy. Psy samce nieco później, bo w wieku między siódmym a dwunastym miesiącem życia. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabieg przeprowadzić nieco później, jednak dobrze, żeby poddać mu psa młodego, do trzeciego roku życia. Inaczej rzecz ma się w przypadku zwierząt, które trafiają do nas w starszym wieku. Nawet wtedy kastracja jest zalecana, o ile pies nie jest rasowy i przeznaczony do hodowli.
Czy kastracja psa jest dla niego zagrożeniem?
Kastracja to zabieg polegający na całkowitym usunięciu jąder u samców, a jajników i macicy u samic. O ile zwyczajowo u suczek nazywana jest sterylizacją, to jednak w nomenklaturze medycznej, zabieg kastracji dotyczy psów obu płci. Jak każda ingerencja chirurgiczna wiąże się ona z pewnym ryzykiem, podobnie jak znieczulenie ogólne, któremu poddawany jest zwierzak. Jednak ryzyko jest niewielkie, a korzyści z kastracji psa spore. Żeby zminimalizować zagrożenia, warto przed kastracją przeprowadzić podstawowe badania, które pozwolą sprawdzić, czy nasz pupil jest zdrowy i dobrać najbardziej odpowiednie dla niego znieczulenie. Z tym ostatnim wiąże się też koszt zabiegu. Im większy pies, tym kastracja droższa. Więcej zapłacimy też za wykastrowanie suczki,u której zabieg wiąże się z otwieraniem jamy brzusznej, zatem jest bardziej skomplikowany.
Pies już wykastrowany, co dalej?
Bezpośrednio po zabiegu zwierzak będzie przez kilka dni nieco obolały. Musi też pozbyć się z organizmu resztek znieczulenia, więc należy dać mu czas na rekonwalescencję. Ile ona trwa, zależy nie tylko od rozległości operacji, wieku i kondycji psa, ale również od jego płci. Samce po kastracji dochodzą do siebie szybciej niż suczki i przeważnie już po dwóch dniach zachowują się, jakby nigdy nie spotkały się z chirurgiem. Suczki potrzebują nieco więcej czasu, żeby dojść do pełni sił, jednak na ogół już po tygodniu wracają do pełni formy. Kilka ulgowych dni po kastracji psa pozwoli mu na wyzdrowienie i czerpanie z życia pełnymi łapami, bez uciążliwych ruj, a jego ludzkiej rodzinie na wspólne życie przez wiele lat, bez zagrożeń i uciążliwości związanych z psią seksualnością.
szkoda ze wielu wlascicieli czworonogow nie zdaje sobie sprawy z konsekwencjami zwiazanymi z niekastrowaniem zwierzat
Każdy świadomy właściciel psa i kota powinien wiedzieć, że taki ZABIEG TO KONIECZNOŚĆ!!!