Niemal każdy przedsiębiorca, który sprzedaje towary lub świadczy usługi na rzecz osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej, sprzedaż tę musi ewidencjonować na kasie fiskalnej. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami podatkowymi, w roku 2020 i 2021, tradycyjne kasy fiskalne w Krakowie powinny zostać wymienione na kasy fiskalne online.

  1. Czym są kasy i drukarki fiskalne w Krakowie?
  2. Kasy fiskalne w Krakowie – tradycyjne czy online?

Przedsiębiorca, który powinien rozpocząć ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej, staje więc przed wyborem – kupić kasę fiskalną tradycyjną czy online? Im zakup kasy będzie miał miejsce bliżej terminu obowiązku wprowadzenia kasy online, tym problem z wyborem staje się mniejszy.

Czym są kasy i drukarki fiskalne w Krakowie?

Kasa fiskalna w Krakowie to urządzenie, na którym przedsiębiorcy ewidencjonują sprzedaż towarów i usług. Powinna być na niej zarejestrowana każda sprzedaż dokonywana na rzecz osoby fizycznej, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej. Tak zaewidencjonowana sprzedaż służy później do określenia wysokości przychodu firmy w określonym czasie, np. sprzedaży dziennej lub miesięcznej, a tym samym obliczenia wysokości podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym i podatkiem od towarów i usług. Zamiennikiem dla kas fiskalnych mogą być drukarki fiskalne w Krakowie, które współpracują ze specjalistycznym oprogramowaniem, najczęściej komputerowym, i służą do drukowania paragonów fiskalnych.

Kasy fiskalne w Krakowie – tradycyjne czy online?

Rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych oraz ustawa o VAT wymieniają literalnie, w jakich branżach konieczna jest wymiana tradycyjnych kas fiskalnych w Krakowie na kasy online. Co więcej, według aktualnie obowiązujących przepisów, podatnik, który wprowadza kasę fiskalną po raz pierwszy do swojej firmy, może uzyskać zwrot jej zakupu w wysokości maksymalnie 700 zł jedynie w przypadku zakupu kasy online. Wszystko wskazuje więc na to, że obecnie większym powodzeniem cieszyć się będą kasy fiskalne online, dostępne na https://www.escsa.pl/Kasy_fiskalne. Co prawda koszt ich zakupu jest zwykle większy niż koszt tradycyjnej kasy, jednak zbliżający się obowiązek wymiany urządzenia na model online sprawia, że przedsiębiorcy nie chcą inwestować w sprzęty, które za kilka miesięcy będą musieli zastąpić nowszymi egzemplarzami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby kupić tradycyjne kasy fiskalne w Krakowie – ostateczna decyzja zależy od podatnika i jego kalkulacji. Na uwadze trzeba jednak mieć obowiązujące przepisy podatkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj