Wiosna już w pełnej krasie i chociaż pogoda nas nie rozpieszcza to możemy powoli zacząć przygotowywać się na nadejście cieplejszych dni. To idealny moment żeby zrobić wiosenne porządki i przekonać się czy nasz kask motocyklowy przetrwa kolejny sezon. Zwykle kask wymienia się co 5 lat jednak jest to bardzo ogólna zasada i bardzo często nie odpowiada rzeczywistości.

Co powinno zaniepokoić?

Ocena stanu kasku motocyklowego nie jest zwykle łatwym zadaniem. Wygląd zewnętrzny nie zawsze jednoznacznie sugeruje, że sprzęt nie nadaje się już do dalszego użytkowania. Oczywiste jest, że kask należy wymienić po każdym wypadku, nawet jeżeli kierujący nie doznał urazów głowy. W wielu przypadkach powinniśmy również go wymienić jeżeli spadł on na beton lub inną twardą powierzchnię. W takich sytuacjach często nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy sprzęt nie posiada mikropęknięć. Co jednak w przypadku kiedy do żadnego wypadku nie doszło, a wyciągamy sprzęt z garażu czy szafy? Jest kilka sposobów aby sprawdzić jego stan.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na stan powłoki zewnętrznej. Jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek pęknięcie lub rysę oznacza to, że w żadnym wypadku nie powinniśmy już z kasku korzystać. Wymiana powinna także nastąpić kiedy zauważymy zmiany w kolorystyce. Może to być utrata koloru, jego zblaknięcie lub częściowe odbarwienie.

Dokładnie tak samo powinniśmy postąpić z wewnętrzną powłoką. Po wyjęciu wyściółki obejrzyjmy dokładnie wnętrze i w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek naruszeń, wymieńmy kask na nowy. Skontrolujmy również wyściółkę, to bardzo ważna część ponieważ ma ona bezpośredni kontakt z głową. Kiedy stwierdzimy jakieś uszkodzenia możemy wymienić cały kask lub tylko tę część.

Na koniec sprawdźmy też zapięcia. Powinny umożliwiać komfortowe zapięcie kasku i nie odpinać się. Wszelkie uchybienia w tym zakresie mogą poskutkować zsunięciem się w czasie jazdy co zwykle będzie mieć przykre konsekwencje.

Od czego zależy wytrzymałość kasku?

Wytrzymałość kasku zależy przede wszystkim od jakości produktu oraz od indywidualnego użytkowania. Kaski renomowanych firm, które gwarantują nam wysoką jakość użytych materiałów, na pewno posłużą nam dłużej niż ich tańsze odpowiedniki. Bardzo ważna jest również odpowiednia konserwacja sprzętu oraz jego przechowywanie. Kask, o który dbamy w prawidłowy sposób na pewno będzie nam służyć dłużej niż czas sugerowany przez producenta.

W codziennej pielęgnacji należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie preparaty do czyszczenia. Te specjalistyczne kosztują trochę więcej jednak podczas ich używania mamy gwarancję, że kask nie ulegnie zniszczeniu, na przykład nie wyblaknie lub szybka nie ulegnie zmatowieniu. Nie powinniśmy również przyczepiać do niego żadnych naklejek czy malować go farbami do tego nieprzeznaczonymi. Takie działanie może wyraźnie osłabić powłokę kasku.

Jak wybrać odpowiedni kask

Kupując kask powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał jego wykonania. Najtrwalsze wykonane są z multikompozytu (włókna węglowe, organiczne i szklane) lub z carbonu. Bardzo ważny będzie również jego rozmiar. Powinien on być idealnie dopasowany do naszej głowy. Powinniśmy również wziąć pod uwagę zapięcia kasku oraz jego producenta.

Dokładnie tak samo powinniśmy postępować w przypadku wyboru używanego kasku. Sprawdźmy również dokładnie jego stan oraz zapytajmy sprzedawcę o czas jego użytkowania. Czasami nie trzeba wydawać dużych pieniędzy aby otrzymać naprawdę solidny produkt. Używane kaski i odzież na motor znajdziemy bez problemu w zyskującym coraz większą popularność serwisie ogłoszeniowym pokato.pl. Możesz znaleźć tam naprawdę wiele ogłoszeń lokalnych, a także zupełnie bezpłatnie wystawić przedmioty lub zaoferować swoje usługi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj