Szampon i odżywka to niejedyne kosmetyki do włosów, które warto znać. Jeśli masz włosy półdługie lub długie, na pewno będziesz potrzebować dodatkowych produktów do ich wzmacniania oraz stylizacji. Poznaj najpopularniejsze rodzaje kosmetyków do włosów i efekty ich stosowania.

Szampony

Szampon do włosów to najpowszechniejszy kosmetyk i ma go każdy, niezależnie od długości włosów i uwagi, jaką im poświęca. Szampony służą usuwania nieczystości ze skóry głowy i powierzchni włosa. W zależności od rodzaju mają jeszcze inne właściwości – odżywcze, zmiękczające, nawilżające, odbudowujące itp. Są też szampony specjalistyczne, np. przeciwłupieżowe, których receptury opracowano z myślą o osobach mających problemy z łupieżem.

Szampon powinien być zawsze dopasowany do rodzaju włosów, nie można go wybierać np. na podstawie zapachu. Nawilżający szampon do włosów tłustych nie będzie dobrym wyborem.

Szampony suche

To swoiste SOS dla włosów. Jeśli brakuje czasu na klasyczne mycie, a włosy naprawdę go potrzebują, wystarczy spryskać je u nasady suchym szamponem, a następnie dokładnie go wyczesać. Efekt będzie co najmniej zadowalający.

Odżywka do włosów

Odżywka do włosów powinna być nakładana, gdy te są jeszcze mokre, najlepiej od razu po umyciu głowy. Większość odżywek wymaga spłukania po kilku minutach, ale są też odżywki, których się nie spłukuje. Najczęściej mają postać miękkiej pianki.

Odżywki mają intensywniejsze działanie niż szampony. Dogłębnie wnikają w strukturę włosa, odbudowując go i nawilżając. Ponadto znacząco ułatwiają rozczesywanie, dlatego poleca się je przede wszystkim do włosów półdługich i długich.

Maska do włosów

Maska do włosów zasługuje na miano odżywki premium. Ma jeszcze silniejsze działanie i jest polecana do włosów, które wymagają intensywnej pielęgnacji. Maski nie powinny być stosowane równolegle z odżywkami, włosy mogłyby być wówczas zbyt mocno obciążone. Najlepiej jest stosować je zamiennie. Warto też zwrócić uwagę na zalecenia producenta – maski przeważnie trzyma się na włosach dłużej niż odżywki, raczej nie nadają się na użycie przy szybkim porannym prysznicu.

Spraye termoochronne

Spray termoochronny to kosmetyk niezbędny osobom, które do układania włosów używają termolokówki albo prostownicy. Włosy, niezależnie od ich kondycji, źle znoszą kontakt z tak wysoką temperaturą. Mogą się kruszyć, łamać i nadmiernie wysuszać. Stosowanie sprayu termoochronnego zapobiega wszelakim uszkodzeniom.

Pianki, żele i lakiery

Te produkty różnią się konsystencją i sposobem używania, ale ich cel jest taki sam, dlatego w tym zestawieniu trafiają do jednej kategorii. Służą do utrwalania już ułożonej fryzury, nadaniu im odpowiedniego kształtu, a także objętości włosom, szczególnie cienkim.

Piankę i żel wciera się we włosy i dopiero potem nadaje im ostateczny kształt. Lakier działa odwrotnie. Gotową fryzurę trzeba spryskać z odległości kilkudziesięciu centymetrów.

Olejki do włosów

Olejki służą do nawilżania włosów i nadania im blasku. Poleca się je przede wszystkim do włosów suchych i zniszczonych. Jednakże olejki mają też pozytywny wpływ na rozczesywanie, zwłaszcza włosów długich i jako takie mogą być stosowane także na tłuste włosy. W tym wypadku dobrze sprawdzi się olejek arganowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj