Lekka płyta dynamiczna, czyli rozwiązanie przyszłości

Branża budowlana, jak wszystkie inne, idzie z duchem czasu. Wszyscy ci, którzy chcą za nią nadążyć, powinni inwestować w nowoczesne pomysły, które mogą znacznie ułatwić pracę i uczynić ją dużo lżejszą. Jednym z takich współczesnych rozwiązań jest płyta dynamiczna służąca do kontroli zagęszczenia gruntu.

Badanie podłoża

Kontrola zagęszczenia powierzchni to bardzo ważny etap na budowie. Jej celem jest określenie, czy w danym miejscu może powstać konkretny, zaplanowany przez nas obiekt. Najczęściej sprawdza się warstwę podłoża drogowego, podsypek pod posadzki i chodniki czy nasypy drogowe lub kolejowe.

Badanie takie pozwala zorientować się, czy to, co założyliśmy w projekcie, jest zgodne z rzeczywistym wbudowaniem gruntu. Dzięki temu – w razie potrzeby – możemy go zawczasu odpowiednio dopasować (dogęścić lub ustabilizować). Brak dokładnego sprawdzenia wszystkiego wokół narazi nas na poważne szkody wywołane osiadaniem ziemi i, co za tym idzie, zniszczenie budowanego obiektu.

Lekka płyta dynamiczna umożliwia przeanalizowanie powierzchniowe warstwy podłoża do grubości około 0,5 metra.

Skuteczna metoda

Do kontroli gruntu najlepiej użyć takiego urządzenia, którego zastosowanie będzie niezwykle proste. Wtedy badanie nie wymaga pojazdu obciążeniowego i jest korzystną alternatywą dla czasochłonnych pomiarów płytą statyczną VSS. To szybka, skuteczna i tańsza metoda, która nie wymaga od nas żadnych dodatkowych urządzeń ani wysiłków.

Pomiarów można dokonywać w miejscach trudno dostępnych – rowach, wykopach czy zasypkach. Co ważne, doskonale poradzi sobie z nimi jedna osoba, a cały proces nie będzie dłuższy niż dwie minuty.

Prosta w obsłudze

Działanie lekkiej płyty dynamicznej jest banalne i zrozumiałe. Dziesięciokilogramowy ciężar spada z wysokości około 70 cm na płytę obciążającą o średnicy 30 cm. Osiadanie podłoża będące efektem tych zabiegów, jest przeliczane przez elektroniczny przyrząd na dynamiczny moduł odkształcenia gruntu.

Bezpośrednio po badaniu można więc stwierdzić, czy powierzchnia, na której chcemy budować, jest odpowiednio przygotowana i wystarczająco zagęszczona.

Płyta dynamiczna znalazła bardzo szerokie zastosowanie na rynku budowlanym. Szczególnie upodobała ją sobie branża drogowa. W Niemczech, gdzie została skonstruowana, korzystają z niej już niemal wszyscy. Popularność rozwiązania rośnie też w Polsce. I nie należy się temu dziwić – prosta w obsłudze i znacznie wygodniejsza jest świetną alternatywą dla ciężkich i skomplikowanych maszyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj