Mieszkanie dla rodziny – jak zadbać o komfort swoich najbliższych?

Najczęściej podczas zakupu mieszkania jesteśmy na takim etapie życia, w którym kierujemy się potrzebami nie tylko swoimi, ale też swoich najbliższych – partnera oraz dzieci. Wiele nowych mieszkań powstaje z myślą o młodych rodzinach. Jak powinno wyglądać takie mieszkanie i o czym trzeba pamiętać, rozważając dostępne na rynku opcje? Jakie powinno być mieszkanie idealne dla rodziny?

O jeden pokój więcej, czyli jak zadbać o przestrzeń dla każdego

W Polsce wciąż problemem są zbyt małe mieszkania. Ogólna zasada mówi, że aby żyło się komfortowo, liczba pokoi powinna wynosić n + 1, gdzie n to liczba domowników. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina potrzebuje pięciopokojowego mieszkania. Dzięki temu każdy ma swój kawałek podłogi, miejsce, w którym może odetchnąć od pozostałych członków rodziny, zatopić we własnych myślach, oddawać się pasji bez obawy o to, że ktoś może w każdej chwili przeszkodzić. Strefa prywatności jest bardzo ważna dla każdego z nas, niezależnie od wieku.

Warto mieć to na uwadze, wybierając mieszkanie. Pamiętaj, że to zakup na wiele lat, a w tym czasie wiele się może zmienić. Jeżeli kupujesz mieszkanie jako członek trzyosobowej rodziny, może się okazać, że po dziesięciu latach mieszkanie będzie za małe, bo na świat przyjdą kolejne dzieci. Dlatego wybierając mieszkanie z myślą o komforcie rodziny, warto wziąć nieco większe niż to, które zaspokaja aktualne potrzeby. Zbyt duże mieszkanie zawsze uda się zaadaptować. Lokum zbyt małe może się okazać dużą uciążliwością dla wszystkich domowników.

Przykłady mieszkań stworzonych z myślą o rodzinach można znaleźć na Osiedlu Botanika w Krakowie.

Rozplanowanie domu a życie rodzinne

To, jak będzie wyglądało wasze życie rodzinne, zależy w dużej mierze od tego, jak ułożone są pomieszczenia. W mieszkaniu dla rodziny należy przewidzieć zarówno takie miejsca, w których każdy może spędzać czas w spokoju, we własnym towarzystwie, jak i te przestrzenie, które będą służyły domownikom jako miejsca spotkań. Jeżeli chcesz, aby więzi rodzinne były z każdym dniem coraz mocniejsze, jeżeli chcesz cieszyć się towarzystwem swoich bliskich nie tylko od święta, zwróć uwagę na to, czy w mieszkaniu uda się zaaranżować salon oraz jadalnię.

To właśnie te dwa punkty mieszkania będą waszą wspólną przestrzenią. Razem będziecie w niej wypoczywać i jeść, a przy tym – rozmawiać, śmiać się i przeżywać niezapomniane momenty. Zadbaj o to, aby nowe mieszkanie dla ciebie i twojej rodziny dawało wam możliwość spotkania się nie tylko w kolejce do łazienki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj