Wraz z nadejściem wiosny i lata, przychodzi czas na dłuższe spacery czworonogów wraz z opiekunami. Zazwyczaj obie strony są równie zadowolone z możliwości spędzenia popołudnia na zewnątrz – właściciele mogą zażyć trochę ruchu, psy natomiast obwąchać nieznane tereny i zapoznać innych przedstawicieli swojego gatunku. Trzeba jednak pamiętać, że okres wiosenno – letni jest także momentem, w którym na łąkach i w trawach bytuje najwięcej kleszczy, które mogą (choć nie muszą) wywołać u pupili groźną chorobę – boreliozę. Jakie są objawy tego schorzenia i jak rozpoznać czy pies ma boreliozę?
Jak psy mogą zarazić się boreliozą?
Borelioza, inaczej krętkowica kleszczowa, to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez bakterie z grupy Borellia. Nie jest to schorzenie dotyczące jedynie czworonogów, jednak ze względu na gęstą sierść i stosunkowo niewielki wzrost, psy są bardzo narażone na złapanie kleszcza, który z kolei może być nosicielem groźnych drobnoustrojów. Mimo iż według szacunków tylko jedna trzecia kleszczy jest nosicielami bakterii Borellia, zawsze należy obserwować psa przez pewien czas po zauważeniu i usunięciu pajęczaka, bowiem objawy boreliozy u psów mogą wystąpić nawet po kilku miesiącach od ukąszenia.
Jak rozpoznać czy pies ma boreliozę?
Warunkiem koniecznym do wystąpienia boreliozy u psów jest ukłucie kleszcza. Zdarzyć się jednak może, że właściciel nie zauważy pajęczaka na czas, a ten zdąży zwiększyć swoją objętość i odpaść, pozostawiając jednak spustoszenie w organizmie pupila. Przenoszenie bakterii z kleszcza na psa zazwyczaj zajmuje 1-2 dni jednak sama choroba może przez dłuższy czas rozwijać się bezobjawowo lub dawać naprawdę skąpe symptomy. Pierwsze niepokojące sygnały zwykle występują po upływie aż 3 lub nawet 4 miesięcy od wkłucia, a najczęstsze objawy boreliozy u psów to między innymi utrata apetytu i zainteresowania pokarmem czy przysmakami, apatia, osowiałość, brak chęci na zabawę czy pieszczoty ze strony właściciela, obrzęk węzłów chłonnych oraz wysoka gorączka. Właściciele, którzy nie są pewni jak rozpoznać, czy pies ma boreliozę, powinni przede wszystkim poszukać na skórze zwierzęcia śladów wkłucia i rumienia wokół niego.
Jak uchronić psa przed boreliozą?
Aby nie zastanawiać się jak rozpoznać boreliozę u psów, dobrze jest zastosować odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim, po każdym spacerze, nawet tym krótkim, należy dokładnie obejrzeć i wyczesać psa. Najlepiej jest to robić w trakcie kąpieli, kiedy właściciel będzie miał możliwość dokładnego przyjrzenia się skórze i sierści czworonoga. Równie istotne jest zakupienie kropel bądź specjalnych obroży, które, jeśli są dostosowane do wagi, wzrostu oraz rasy, stanowią doskonałą ochronę odstraszającą groźne pajęczaki. Objawy boreliozy u psów bywają bardzo niespecyficzne, a leczenie choroby może być naprawdę długotrwałe i żmudne – z tego względu dużo lepiej jest zapobiegać zakażeniu niż je leczyć.
Kleszcze to przekleństwo dla psów i kotów!