Niestety nie każda osoba wie, że kredyt i pożyczka to nie to samo. Co prawda w języku powszechnym używa się tych pojęć zamiennie, ale jest to błędne. Kredyty udzielane są tylko przez banki i SKOK-i. Natomiast pożyczki mogą być udzielane przez wszystkich, zarówno przez instytucje finansowe, jak i osoby prywatne. Jak wziąć pożyczkę? Co zrobić, gdy interesuje nas kredyt? Przede wszystkim warto wiedzieć, czym te dwa produkty finansowe się różnią.
Definicja kredytu bankowego
Kredyt jest zastrzeżonym produktem dla banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Regulacje dotyczące tego zobowiązania zapisano w prawie bankowym lub w ustawie o kredycie konsumenckim. Choć istnieje też ustawa antylichwiarska, które obejmuje i kredyty bankowe, i pożyczki pozabankowe. Na mocy tej ustawy regulowane są maksymalne koszty takich zobowiązań.
Co do zasady kredyt udzielany jest na konkretny cel i tenże cel trzeba przy składaniu wniosku podać. Ponadto bank ma prawo sprawdzić, czy pożyczone pieniądze były wydane zgodnie z celem podanym wcześniej przez kredytobiorcę. W razie gdyby się okazało, że zostały przeznaczone na cel niewymieniony w umowie, bank ma prawo zażądać od kredytobiorcy natychmiastowego zwrotu całej pożyczonej kwoty i należnych odsetek. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale trzeba mieć na uwadze, że taka możliwość istnieje.
Dlaczego bank ma do tego prawo? Otóż przez cały okres trwania umowy kredytowej to bank jest właścicielem pożyczonych przez kredyt pieniędzy. Kredytobiorca dostaje je jedynie do dyspozycji, a nie na własność.
Czym różni się pożyczka?
W przypadku pożyczek aktem prawnym, który je reguluje, jest po prostu kodeks prawa cywilnego, ale też odnoszą się do nich niektóre zapisy z ustawy o kredytach konsumenckich czy z ustawy antylichwiarskiej – zwłaszcza do firm, które zajmują się pożyczaniem pieniędzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Jak wziąć pożyczkę? Tutaj sprawa jest bardzo prosta, ponieważ pieniądze możemy pożyczyć po prostu od znajomych czy rodziny. Warto jednak sprawdzić, czy musimy wtedy zapłacić podatek dochodowy. Przy pożyczkach powyżej kwoty 500 złotych wymagane jest też sporządzenie umowy na piśmie. Jak wziąć pożyczkę w parabanku? Tutaj zasady są podobne, choć każda pożyczka zawierana jest w formie pisemnej umowy.
Inaczej niż w kredycie, pieniądze z pożyczki otrzymujemy na własność i można je wydać na dowolny cel. Ponadto pożyczka nie musi być oprocentowana. Obie strony odpowiadające za ustalenie warunków umowy mogą zdecydować, że pożyczka jest za darmo, czyli pożyczkobiorca odda w ustalonym terminie dokładnie tyle, ile pożyczył.
Pierwsza darmowa pożyczka
Wiele parabanków oferuje pierwszą pożyczkę dla nowych klientów za darmo. Prawo cywilne na to pozwala, więc są to oferty jak najbardziej prawdziwe. Jak wziąć pożyczkę za darmo? Tutaj trzeba po prostu znaleźć firmę pożyczkową, która ma taką ofertę. Po wejściu na jej stronę internetową i zapoznaniu się z warunkami, regulaminem oraz kosztami pożyczek można złożyć wniosek o darmową pożyczkę. Często jednak są one udzielane na określone kwoty i z góry ustalony czas spłaty.