Przebywanie na słońcu jest bardzo przyjemne. Pod wpływem działania promieni słonecznych wzrasta poziom endorfin w organizmie, co korzystnie wpływa na samopoczucie. Jednak warto pamiętać, że przebywanie na słońcu może być też niebezpieczne. Wszystko za sprawą szkodliwego promieniowania UV, które przyspiesza procesy starzenia się skóry i zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka. Jak się przed nim chronić?

Pozytywne i negatywne skutki promieniowania UV

Promieniowanie ultrafioletowe nie jest obojętne dla ludzkiej skóry. Dlatego warto wiedzieć, jakie skutki może nieść ze sobą długotrwałe przebywanie na słońcu. Jak promieniowanie UV wpływa na skórę? Umiarkowana ekspozycja na słońce prowadzi do pojawienia się opalenizny i przyczynia się do wytwarzania witaminy D3. Promienie słońca działają łagodząco na zmiany skórne i wysypki o podłożu alergicznym. Jednak zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UV w okresie największej aktywności słońca może prowadzić do:

 • oparzeń słonecznych,
 • fotostarzenia się skóry,
 • nowotworów skóry,
 • alergii na słońce,
 • udaru słonecznego.

Aby ograniczyć negatywny wpływ promieniowania UV na organizm, trzeba stosować dobrej jakości kosmetyki ochronne, odpowiednio się ubierać oraz zabezpieczać głowę i oczy przed palącym słońcem.

Wpływ promieniowania UV na fotostarzenie się skóry

Fotostarzenie się skóry to proces, który przebiega stopniowo i polega na degeneracji i uszkodzeniu skóry pod wpływem promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez słońce i lampy w solarium. Charakterystyczne uszkodzenia najczęściej powstają w miejscach odsłoniętych, czyli na skórze twarzy, rąk, nóg i na dekolcie. Podstawowe objawy fotostarzenia to:

 • pogrubiona i szorstka w dotyku skóra,
 • pojawienie się przebarwień i pękanie drobnych naczynek,
 • stopniowa utrata jędrności i elastyczności skóry,
 • przesuszenie skóry,
 • stres oksydacyjny,
 • powstanie zmian pigmentacyjnych.

Zmiany związane z fotostarzeniem się skóry na początku mogą być trudne do zauważenia. Jednak z czasem skóra staje się ziemista, szara i matowa, a na jej powierzchni częściej pojawiają się stany zapalne i podrażnienia.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem UV?

Choć największa aktywność słońca przypada na miesiące letnie, to jednak warto chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV przez cały rok. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie naskórka będzie stosowanie dobrej jakości kremów z wysokim filtrem SPF. Dodatkowo w czasie największych upałów warto intensywnie nawilżać skórę i regularnie nawadniać organizm. Szczególnie niebezpieczne dla ludzkiej skóry jest wielogodzinne opalanie na pełnym słońcu. Wówczas szybko dochodzi do nadmiernego wysuszenia skóra i jej podrażnienia. W efekcie skóra staje się zaczerwieniona, bolesna i wyraźnie opuchnięta. Niekiedy powstają także białe bąble i pęcherzyki. Mocne poparzenia słoneczne wywołują znaczny dyskomfort i wymagają profesjonalnego leczenia.

Najlepszą ochroną przed promieniowaniem UV będzie stosowanie kosmetyków z filtrem SPF 30 lub 50. W okresie letnim takie kremy warto aplikować nawet kilka razy dziennie. Jednocześnie to ważne, aby chronić całe ciało przed przegrzaniem i nie przebywać za długo na słońcu podczas jego największej aktywności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj