Nadchodząca wiosna to doskonały czas, aby rozpocząć aktywność fizyczną wspólnie ze swoim…psem. Tak, nasz ukochany czworonóg może być dla nas idealnym towarzyszem różnych aktywności fizycznych, co przyniesie wiele korzyści zarówno nam, jak i naszemu zwierzakowi. Dziś podpowiemy, jakie sporty możemy uprawiać wspólnie z psem.

Zalety uprawiania sportu z psem

Na początek warto uświadomić sobie, że uprawianie aktywności fizycznej wspólnie z psem daje wymierne korzyści, których nie sposób nie docenić. Przede wszystkim zapewniamy zarówno sobie, jak i psu odpowiednią dawkę ruchu. W przypadku naszego pupila będzie to miało ogromne znaczenie, jeśli należy on do rasy wymagającej dużej aktywności fizycznej,  której za pomocą kilku spacerów dziennie nie będziemy w stanie mu dostarczyć. Uprawianie sportu z psem doskonale wzmacnia więzi pomiędzy zwierzęciem a jego opiekunem, uczy wzajemnego zrozumienia i odczytywania swoich emocji, zbliża do siebie i buduje wzajemne zaufanie. Taka  aktywność to także świetne urozmaicenie życia dla psa, który przecież jest całkowicie zdany na to, co mu oferujemy w ciągu dnia. Sport daje psu tyle samo, a może nawet więcej, satysfakcji, co nam, pozwala mu nie tylko wyładować emocje oraz spożytkować zgromadzoną energię, ale także korzystnie działa na mózg – stymuluje go i ćwiczy.

Canicross 

Ten rodzaj sportu cieszy się w Polsce rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród opiekunów psów zaprzęgowych, gdyż to właśnie zaprzęg jest głównym elementem tej dyscypliny. Sport polega na biegu z psem przypiętym amortyzującą linką do naszych bioder, dzięki czemu zwierzę “ciągnie” nas niejako w przód. Taka dyscyplina polecana jest szczególnie takim rasom jak husky, alaskan malamut, samojed, chart czy pointer, ale z powodzeniem mogą ją uprawiać przedstawiciele wielu innych ras.

Agility

Ten niezwykle spektakularny sport to świetna zabawa dla psów zarówno małych, jak i średnich i dużych ras. Polega on na pokonaniu trasy pełnej różnego rodzaju przeszkód w jak najkrótszym czasie. Na trasie ulokowane są różnego rodzaju poprzeczki, kładki czy tunele, które należy bezbłędnie pokonać. Sport ten wymaga bardzo dobrej komunikacji pomiędzy opiekunem a jego psem. Doskonale trenuje kondycję zarówno zwierzęcia, jak i jego opiekuna, który musi podążać trasą, aby za pomocą gestów lub słów naprowadzać psa na konkretną przeszkodę.

Dogfrisbee

Świetny rodzaj sportu dający mnóstwo satysfakcji zarówno opiekunowi, jak i psu. Aktywność ta polega na rzucaniu frisbee, czyli dysku w taki sposób, aby pies mógł go złapać w locie. Sport ten możemy w dowolny sposób urozmaicać, na przykład poprzez wprowadzanie różnych komend przed rzutem, które pies musi wykonać, aby w nagrodę móc pobiec do frisbee.

Dogtrekking

Kolejną dyscypliną, którą z powodzeniem możemy uprawiać wspólnie z naszym psem, jest dogtrekking, czyli pokonywanie tras w terenie górzystym. Warto wyposażyć się w specjalną linkę oraz szelki dla psa, dzięki czemu sport ten będzie całkowicie bezpieczny dla naszego czworonoga, zwłaszcza na stromych odcinkach.

Jak się przygotować do sportu z psem

Większość dyscyplin sportowych, które możemy uprawiać z psem, wymaga posiadania podstawowego wyposażenia. Jeśli o nas chodzi, to będzie to wygodny strój, buty damskie sportowe, natomiast w przypadku psa – w zależności od dyscypliny – odpowiednia uprząż lub akcesoria typu dysk do frisbee.

Zanim jednak rozpoczniemy uprawianie sportu z naszym pupilem, upewnijmy się, że nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do tego. Warto więc skonsultować się wcześniej z weterynarzem, który potwierdzi, że dana dyscyplina nie zaszkodzi jego stawom lub w inny sposób nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie.

Uprawianie sportu wspólnie ze swoim ukochanym zwierzęciem to wspaniałe doświadczenie dające mnóstwo satysfakcji. Jeśli przygotujemy się do tego w odpowiedni sposób, a samą dyscyplinę potraktujemy w kategoriach rozrywki, dostarczymy zwierzęciu wspaniałych wrażeń, które urozmaicą jego codzienne aktywności i jednocześnie korzystnie wpłyną na kondycję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj