Starczowzroczność to problem, z którym zaczynają się zmagać osoby po 40. roku życia. Objawem charakterystycznym dla tej wady jest „zbyt krótka ręka” czyli trudność z czytaniem z bliskiej odległości. Problem ten dotyka każdego starzejącego się człowieka, dlatego warto wiedzieć, jak można sobie z nim radzić.
Starczowzroczność – przyczyny i objawy
Przyczyną starczowzroczności czyli presbiopii jest obniżenie elastyczności soczewki. Starzenie się powoduje, że staje się ona mniej elastyczna, a co za tym idzie pojawiają się problemy z akomodacją. Pierwszym sygnałem, że coś się dzieje są trudności z odczytaniem drobniejszego druku, np. składu produktów spożywczych czy ulotek dołączanych do leków. Mogą pojawić się również inne problemy np. z nawlekaniem igły, gdyż starczowzroczność najpierw upośledza zdolność do widzenia przedmiotów z bliska. Niektóre osoby skarżą się również na bóle głowy.
Starczowzroczność a inne wady wzroku
Starczowzroczność to wada, która bywa mylona z nadwzrocznością. Nie jest z nią jednak tożsama, bo za nadwzroczność odpowiedzialny jest błędny sposób ogniskowania przez co obraz pada za siatkówką, a nie na nią. W przypadku starczowzroczności problem z akomodacją wynika z brakiem elastyczności soczewki i może okna dotknąć zarówno osób chorych na nadwzroczność jak i krótkowzroczność.
W sytuacji, gdy chory cierpi na krótkowzroczność, starczowzroczność staje się zjawiskiem pozytywnym, gdyż wpływa na zmniejszenie się wady wzroku i zmniejszenie wartości noszonych szkieł korygujących.
Leczenie starczowzroczności
Jedynym sposobem leczenia starczowzroczności jest dopasowanie odpowiednich okularów korekcyjnych. Jeśli chory nie cierpiał wcześniej na żadną wadę wzroku, to z powodu starczowzroczności będzie zmuszony do korzystania z okularów do czytania.
Osoby noszące szkła korekcyjne z powodu wad wzroku muszą często mieć dwie pary okularów – jedne do czytania czyli tzw. bliży i drugie do dali. Mogą również korzystać ze szkieł dwuogniskowych lub progresywnych. Dzięki ich odpowiedniej konstrukcji mogą oni korzystać z jednych okularów do bliży i do dali, co eliminuje uciążliwą konieczność ciągłej zmiany okularów.
Ze dobrodziejstwa progresywnych soczewek korekcyjnych mogą korzystać również osoby preferujące szkła kontaktowe. Ich odpowiednia konstrukcja sprawia, że nie muszą oni korzystać z okularów, choć osoby noszące je muszą się przyzwyczaić do tego w jaki sposób je zakładać i nosić, by uzyskać odpowiednią w danym momencie ostrość widzenia.
Warto wiedzieć, że starczowzroczność to schorzenie postępujące. Należy zatem pamiętać o regularnych wizytach u okulisty, by dbać o odpowiednią moc dobranych okularów. Na pewno nie warto na własną rękę kupować okularów w aptece, bo niewłaściwy dobór mocy szkieł może negatywnie wpłynąć na kondycję oczu.