Styl rustykalny głównie kojarzony jest z letnimi rezydencjami na wsi. Coraz częściej jednak gości on w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty, apartamentowcach czy domkach jednorodzinnych na przedmieściach. Jest on zaprzeczeniem współczesnego uwielbienia do wszystkiego, co minimalistyczne, surowe, proste w formie. Rustykalny design to bowiem przytulność i ciepło, które pamięta się z babcinych domów. Jak ten styl wprowadzić do współczesnych wnętrz?

Jak powstał styl rustykalny?

Styl rustykalny narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. W 1903 roku amerykański dżentelmen Thomas Lee zaprojektował drewniane krzesło, które nazwał Adirondack. W pierwotnym założeniu miało ona ozdabiać taras w jego letniskowym domu, szybko jednak zdobyło uznanie na całym świecie. Popularności tego mebla upatruje się w jego inności. Znacznie bowiem różniło się ono od modnych wtedy mebli wiktoriańskich. Krzesło Thomasa Lee było nie tylko tańsze, ale co ważniejsze – utrzymane w charakterystycznym wiejskim klimacie. Ten tak się spodobał, że stał się on podstawą nowego stylu – rustykalnego. Jego nazwa wywodzi się od angielskiego słowa rustic, które oznacza wiejski lub swojski.

Dziś styl rustykalny jest niezwykle popularny. Kojarzymy go, głównie z idealistycznymi wnętrzami wiejskiej rezydencji. Na szczęście nie trzeba się wyprowadzać poza miasto, aby zyskać dom w stylu rustykalnym. Architekci wnętrz w Krakowie urządzają wnętrza inspirowane rustykalnym designem w mieszkaniach w bloku lub apartamentach w kamienicy. Aby stworzyć swojski klimat, sięgają oni po tkaniny, drewno oraz odpowiednie dekoracje.

Cechy wnętrz w stylu rustykalnym

Styl rustykalny we wnętrzach bardzo łatwo rozpoznać. Jego cechą charakterystyczną jest i drewno, które znajduje się w każdym zakamarku domu. Z niego stworzone jest wyposażenie, dodatki, a także elementy konstrukcyjne i bazowe wnętrza. Mile widziane we wnętrzu rustykalnym są drewniane belki stropowe, ściany, balustrady, podłogi, sufity wyłożone deskami.

Drewno to jednak niejedyna cecha wyróżniająca styl rustykalny. Drugą są barwy. Zastosowana paleta kolorystyczna składa się głównie z ciepłych odcieni, które są jednocześnie bardzo przytulne. Ciepło do wnętrza wnoszą przede wszystkim naturalne kolory drewna, a także barwy kojarzące się z naturą, czyli beże, żółcie, zielenie, brązy. Paleta kolorystyczna stylu rustykalnego unika natomiast kontrastujących, błyszczących oraz bazowych barw, które przytłaczają aranżację, odbierają jej sielankowość i wiejski klimat.

Styl rustykalny we wnętrzu można również rozpoznać po materiałach, surowcach i tworzywach. Design ten wykorzystuje przede wszystkim naturalne, lite drewno, które posiada ślady użytkowania np. wgniecenia, zadrapania, opalania. Styl rustykalny za wartościowy materiał uważa drewno, na którym widoczne są sęki, słoje, nierówności. Oprócz drewna we wnętrzach rustykalnych nie brakuje takich elementów dekoracyjnych, jak kamień, cegła, glina. Wizualnie urozmaicają one wnętrza. Surowce, które nie są natomiast wskazane to tworzywa sztuczne, zimne, chropowate i błyszczące. Zasada naturalności obowiązuje też przy tkaninach. W rustykalny nurt wpisuje się wełna, len i bawełna, a także skóry zwierzęce rzucone na kanapę lub podłogę. Duża ilość tkanin we wnętrzach sprawia, że stają się one przytulniejsze.

Meble i dodatki do stylu rustykalnego

Meble w stylu rustykalnym to te o prostej konstrukcji, pozbawione fikuśnych kształtów, czy misternych zdobień. Do wnętrz inspirowanych wiejskim klimatem idealnie pasuje natomiast zabudowa prosta i naturalna. Jej ozdobnikami mogą być jedynie spękania, sęki i słoje. Uzupełnieniem takich mebli będą dodatki. Te pasujące do wnętrz rustykalnych są niezwykle oryginalne. Za idealne dekoracje uważa się obrazy z krajobrazami i motywami zwierzęcymi, żywe kwiaty i zioła, haftowane lub słomiane makatki, szklane butelki, gliniane naczynia, warkocze czosnku, obrazy olejne, zegary z kukułką, kredensy w ludowe wzory, obrusy lub poduchy z ludowymi wzorami.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj