Z roku na rok wzrasta świadomość ludzi dotycząca swoich działań i ich wpływu na otaczające nas wszystkich środowisko. Wiele osób chce zmienić dotychczasowe nawyki, żeby choć w niewielkim stopniu przyczynić się do poprawy jakości powietrza, gleby i wód. Prostym sposobem na wypracowanie nowych, lepszych zachowań jest choćby codzienny recykling odpadów, które nadal codziennie produkujemy w bardzo dużej ilości. Łatwy dostęp do praktycznych informacji i narzędzi umożliwiających te działania, ułatwia decyzję o wypracowaniu bardziej pro-ekologicznych zachowań.

Definicja i znaczenie recyklingu

Recykling to nic innego jak proces przetwarzania nadających się do tego odpadów na kolejne, pełnowartościowe produkty, trafiające ponownie do sklepów i do rąk użytkowników. Najważniejszą zasadą recyklingu jest odpowiednia selekcja odpadów dokonana najpierw przez nas samych, a potem przez pracowników firm recyklingowych. Dany surowiec jest odzyskiwany wielokrotnie aż do momentu, póki nie straci on swoich właściwości (więcej informacji na http://www.sawo-recykling.pl/). Duże znaczenie ma także minimalizacja wkładu energetycznego w cały proces przetwarzania surowców. Recyklingowi podlega nie ma wszystko, z czym spotykamy się na co dzień: papier, szkło, plastik i metale. Recykling pomaga zadbać o środowisko poprzez zmniejszenie ilości odpadów zalegających na wysypiskach śmieci, poprawia jakość powietrza, gleby i wód, w tym zmniejsza emisję gazów cieplarnianych oraz ścieków przemysłowych, a także chroni surowce naturalne (jak np. drewno) przed ich szybkim wyczerpaniem.

Jak stosować podstawowe zasady recyklingu?

Czasami wydaje się, że zmiana nawyków będzie bardzo trudna, czasochłonna i będzie wymagała ogromnego zaangażowania oraz znajomości dokładnych przepisów. W przypadku recyklingu tak nie jest! Wystarczą chęci i podstawowa wiedza na temat segregowania odpadów. Nie musimy bowiem znać na pamięć każdego z rodzajów recyklingu czy jego poszczególnych etapów. Wystarczy, że w domu i w firmie zamontujemy odpowiednie kosze na segregowane odpady, a nad nim listę rzeczy, z podziałem, co wyrzucić do odpowiedniego pojemnika. Dzięki temu zachowamy porządek i unikniemy przypadkowych pomyłek. Aby jeszcze bardziej rozszerzyć swoje pro-ekologiczne zachowania, warto choćby w czasie codziennych zakupów wybierać produkty bez dodatkowych foliowych opakowań lub kupować te w opakowaniach biodegradowalnych. Na zakupy wybierajmy się z wielorazowymi materiałowymi torbami, zamiast codziennie przynosić ze sklepu kilka jednorazowych torebek, które i tak, już po jednym razie nadają się jedynie do wyrzucenia i w efekcie, zaraz po powrocie do domu lądują w koszu na śmieci. Innym razem, zamiast wody w plastikowych butelkach, wybierzmy dzbanek z filtrem do wody lub zamontujemy filtr bezpośrednio przy kranie, co pozwoli nam też znacząco zminimalizować ilość wyrzucanego plastiku, którego obecnie i na wysypiskach śmieci i w firmach recyklingowych jest zdecydowanie za dużo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj