Sporty ekstremalne to rodzaj aktywności sportowej, która przeznaczona jest tylko dla najbardziej wytrwałych. Tego rodzaju sporty to zazwyczaj ogromna dawka adrenaliny, a najczęściej również potworny wysiłek. Często nie pamiętają o tym osoby, które się sportami tego rodzaju fascynują, ale sami żadnego nie uprawiają. Sporty ekstremalne oznaczają wyrzeczenia i nieustanną walkę z własnymi ograniczeniami, dzięki czemu jednak zyskuje się przeżycia, które potrafią zmieniać ludzi. Popularne sporty ekstremalne to na przykład wspinaczka górska, rafting, skoki spadochronowe, skoki na bungee i kolarstwo górskie. Oczywiście jest ich o wiele więcej, a wymienione dzielą się na osobne kategorie o własnej specyfice.

Wspinaczka górska

Wspinaczka górska, a zwłaszcza wspinaczka wysokogórska to jeden z najstarszych sportów ekstremalnych. Wspinacze muszą dysponować dużą siłą fizyczną i kondycją oraz niewyobrażalną wręcz odpornością fizyczną. Te cechy istotne są zwłaszcza w czasie najtrudniejszych wypraw, na najwyższe góry, często w skrajnie trudnych warunkach atmosferycznych, kiedy wydaje się, że tylko siła samozaparcia pcha ich do przodu. Oczywiście wspinaczka to również wspinaczka sportowa. Tutaj nie grożą lawiny ani niskie temperatury, ale wymagane jest bardzo dobre opanowanie technik wspinaczkowych i duża kondycja fizyczna. Podstawowy sprzęt do wspinaczki sportowej można już skompletować za dwa tysiące złotych. Nie wydaje się to więc sport bardzo drogi. Zdecydowanie więcej wyda się na niekończące się wyjazdy w kolejne góry i skały Europy i Świata.

Rafting

Rafting to znane doskonale z amerykańskich – tam ten sport jest dość popularny – produkcji filmowych ekstremalne spływy pontonem po rwącej rzece. Im rzeka bardziej rwąca i niebezpieczna, a ściany kanionu, przez które przepływa bardziej strome i uniemożliwiające inną drogę ucieczki niż rzeką w dół – tym lepiej. Rafting to sport, do którego potrzebna jest zgrana grupa ufających sobie nawzajem ludzi. Koszta raftingu to ponton i podstawowy sprzęt, jak kamizelki, wiosła, kaski oraz oczywiście wyjazdy w poszukiwaniu najbardziej rwących rzek świata.

Skoki spadochronowe

Skok ze spadochronem to przeżycie zupełnie odrębnej klasy. Nie ma nic bardziej wyzwalającego, a jednocześnie trudnego niż wyjście poza bezpieczną przestrzeń samolotu i skok w przepaść. Już samo wyskoczenie ze spadochronem z samolotu wydaje się ekstremalne, ale nic bardziej mylnego. Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane skoki HALO, polegające na wyskoczeniu z samolotu na jak największej wysokości, swobodnym spadku z ogromną prędkością przez kilka kilometrów i otwarciu spadochronu jak najbliżej ziemi. Standardowe skoki ze spadochronem to dość duży wydatek. Skok w tandemie kosztuje zazwyczaj do tysiąca złotych. Aby skakać samemu należy ukończyć kurs. Cena kursu wynosi najczęściej poniżej dwóch tysięcy złotych. Pełne wyposażenie skoczka to wydatek rzędu 10.000 złotych.

Skoki na bungee

Tym sportem ekstremalnym zdecydowanie zająć się jest najtaniej. Skok kosztuje zazwyczaj sto, do stu kilkudziesięciu złotych. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, ograniczeń wagi, czy jakichkolwiek innych. Skoczyć przeszkadza tylko strach. Skok na bungee jest pod wieloma względami podobny do skoków spadochronowych. Z tym, że tutaj doskonale widać ziemię i to właśnie stanowi największy problem.

Kolarstwo górskie

Wielu osobom mogłoby się wydawać, że nie ma nic ekstremalnego w kolarstwie górskim. Są jednak w błędzie. Każdy, kto choć raz spróbował ostrej jazdy na rowerze po górach wie, jak niebezpieczny jest to sport. Tutaj każda pomyłka może decydować o życiu, a upadki często kończą się bardzo poważnymi urazami. Specjalną kategorią jest zjazd rowerowy, czyli zjazd na rowerze ze stromych górskich zboczy, w czasie którego rozwija się w trudnym terenie ogromne prędkości. Sprzęt to przede wszystkim dobrej jakości rower górski. Ich ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a osiągają nawet kilkadziesiąt.

Artykuł przygotowany we współpracy z Creditstar.pl oferującym szybkie pożyczki online

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj