Trening obwodowy to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów ćwiczeń. Opisywana aktywność pozwala na osiąganie progresu w kilku aspektach na raz. Wyjaśniamy, co to jest trening obwodowy i na czym polega.
Co to jest trening obwodowy?
Trening obwodowy jest stosowany przez wielu amatorów ćwiczeń fizycznych, w niektórych przypadkach bez ich wiedzy. Polega na wykonywaniu ćwiczeń bez przerw pomiędzy lub z bardzo krótkimi. Jeden obwód może składać się na kilka lub nawet kilkanaście ćwiczeń. Wszystko zależy od poziomu zainteresowania trenującego oraz określonego przez niego celu. Opisywana forma aktywności jest niezwykle uniwersalna, może zawierać ćwiczenia siłowe, jak również wytrzymałościowe. Umiejętnie wykonywany trening obwodowy może przynosić bardzo szybkie, pozytywne efekty. Jego intensywność sprawia, że podnosi się poziom testosteronu, co zwiększa jego skuteczność. W odróżnieniu od treningów na masę lub stricte siłowych pozwala na spalanie większej ilości kalorii, a zatem może być wykonywany przez osoby z lekką nadwagą. Ponadto stymuluje szybki wzrost mięśni i poprawia funkcjonowanie układu krążenia.
Trening obwodowy – z ciężarami czy bez?
Opisywany rodzaj treningu może być wykonywany na profesjonalnej siłowni oraz w przypadku osób zaawansowanych w warunkach domowych. Co ważne, do jego przeprowadzenia nie potrzeba dużej ilości sprzętu. Trening obwodowy w domu może być wykonany przy użyciu hantli lub kettlebella. Warto też zainwestować w niedrogie, a bardzo efektywny drążki do podciągania i skakanki. Ponadto należy pamiętać o zakupie maty umożliwiającej komfortowe wykonanie rozciągania i niektórych ćwiczeń. Wiele ćwiczeń można wykonywać przy wykorzystaniu własnego ciała, są to między innymi pompki oraz dipy. Dzięki temu trening obwodowy nie wymaga dużych inwestycji, a w przypadku osób narzekających na małą ilość wolnego czasu stanowi świetną alternatywę dla klasycznej siłowni.
Ćwiczenia w treningu obwodowym
Trening obwodowy daje możliwość wykonywania bardzo wielu ćwiczeń. Jednak przed ich rozpoczęciem należy przeprowadzić odpowiednią rozgrzewką, na którą mogą się składać:
- skłony,
- przysiady,
- pajacyki,
- mostki,
- lekkie cardio.
Po rozgrzewce można przejść do właściwych ćwiczeń. W przypadku opisywanej aktywności wykonuje się 2-3 obwody po 2 minuty pomiędzy nimi. Odpoczynek pomiędzy pojedynczymi ćwiczeniami nie powinien trwać dłużej nić 20 sekund. Przykładowy obwód treningowy może wyglądać następująco:
- rwanie hantlą,
- skakanka,
- przysiady z obciążeniem,
- pompki klasyczne lub ukośne,
- podciąganie na drążku,
- dipy,
- wyciskanie hantli na barki.
robi ktoś taki trening w domu?