Wady stóp u dzieci są zjawiskiem powszechnym. Głównie wynikają one z dysproporcji pomiędzy wolnym wzrostem masy mięśniowej a szybkim wzrostem kości. Właściwe leczenie i profilaktyka obejmują wiele płaszczyzn, począwszy od ćwiczeń zaleconych przez ortopedę po właściwe obuwie dziecięce, które będzie zgodne z indywidualnym problemem wymagającym leczenia.
Płaskostopie i inne wady
Wielu rodziców martwi płaskostopie u dzieci. Należy podkreślić, że do drugiego roku życia nie jest ono dysfunkcją, a normalnym stanem fizjologicznym, który wiąże się z występującą na stronie podeszwowej stopy warstwą podskórnej tkanki tłuszczowej. Obowiązkowy bilans dwulatka jest tym momentem, w którym lekarz pediatra może skierować dziecko do ortopedy, nie mniej ten fakt nie oznacza jednoznacznie występowania rzeczywistej wady. Prosty test – także do wykonania w warunkach domowych – pozwala określić, czy mamy do czynienia z fizjologią czy z wadą. Stopa dziecka stojącego na palcach powinna uwidocznić sklepienie podłużne – w sytuacji, w której stopa w tej pozycji nie ulegnie korekcji, możemy przyjąć konieczność leczenia.
Kolejnym wskazaniem do wizyty u ortopedy są tzw. nogi szpotawe. Mówimy o nich w sytuacji, w której przy złączonych nogach pojawia się duża szpara pomiędzy kolankami. Sytuacją, która powinna skłonić rodziców do wizyty u specjalisty, jest także ból nóżek, utykanie czy wygięcie w okolicy kostek. Należy pamiętać, że obuwie dziecięce powinno zostać dopasowane do konkretnej wady.
Rzecz święta – dobre obuwie dziecięce
Buty ortopedyczne nie kojarzą się zbyt dobrze, niemniej przez ostatnie lata zmieniła się ich postać i ogólny wygląd. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio dopasowane stają się gwarantem zdrowych nóżek u maluchów.
Niezależnie od tego należy wiedzieć, że złe buciki mogą powodować powstawanie wad postawy i być przyczynkiem do deformacji stóp. W związku z tym dobre buty dziecięce muszą być wykonane ze skóry naturalnej lub oddychających i przyjaznych skórze materiałów. Ponadto buciki muszą mieć płaską podeszwę odporną na poślizg. Nie można kupować bucików zbyt dużych lub za małych – wybór właściwego rozmiaru jest kluczowy. Właściwa podeszwa pozwala złożyć się o 180 st. przy użyciu jednej dłoni.
Jakie obuwie dziecięce przy wadach stóp
Profilaktyka jest jedną z najważniejszych rzeczy pozwalających zażegnać wady stóp. Właściwe obuwie dziecięce to podstawa, która będzie wspomagała prawidłowy rozwój. Według wskazań ortopedów buty dziecięce powinny mieć szeroki przód zapewniający ruchy palców, właściwą wielkość, która będzie uwzględniała naddatek funkcjonalny wynoszący do 0,5 cm, sztywny zapiętek oraz wyższą cholewkę stabilizującą staw skokowy.
Jeśli dziecko nie ma wyraźnych zaleceń ortopedy do noszenia specjalistycznego obuwia, rodzice mogą zdecydować się na zakup profilaktycznych modeli ortopedycznych. Zazwyczaj podeszwa tego rodzaju bucików jest podzielona na określone strefy ścieralne. Rodzic, obserwując, która część bucika jest starta, może określić, czy u maluszka występuje wada stóp czy też nie. Niemniej lekarze ortopedzi podkreślają, że w profilaktyce najważniejsze są dobre i dopasowane do dziecka obuwie dziecięce, a więc takie, które zostało wykonane zgodnie z najwyższymi standardami. Troskliwi rodzice powinni unikać zakładania maluchom obuwia po starszym rodzeństwie lub też kupowania bucików wątpliwej jakości.