Młoda kobieta używająca karty tradycyjnej zamiast karty wirtualnej

Z tradycyjnej karty płatniczej korzysta już większość społeczeństwa. Jej wirtualny odpowiednik jest zdecydowanie rzadziej stosowanym środkiem płatniczym, ale wciąż zyskuje na popularności ze względu na wygodę użytkowania. Czym jest wirtualna karta bankowa i dlaczego warto ją mieć? W tym tekście odpowiadamy na te i inne pytania!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest wirtualna karta płatnicza i jakie są jej rodzaje,
  • jakie są zalety i wady wirtualnej karty płatniczej,
  • czy wirtualna karta bankowa jest bezpieczna.

Większość banków idzie z duchem czasu i ma w swojej ofercie wirtualne karty bankowe. Dlatego jeśli masz konto i tradycyjną plastikową kartę, uzyskanie karty elektronicznej nie powinno stanowić żadnego problemu.

Karta płatnicza wirtualna – czym jest?

Wirtualna karta płatnicza istnieje albo wyłącznie w postaci zapisu komputerowego, albo jako wirtualny odpowiednik materialnego środka płatniczego. Podobnie jak tradycyjna karta plastikowa, wirtualna posiada numer, datę ważności, a także kod CVC/CVV. Dzięki temu wynalazkowi nie musisz nosić ze sobą portfela – wystarczy telefon z dostępem do internetu i odpowiednią aplikacją.

Karty wirtualne można podzielić na kilka rodzajów. Są to:

  • wirtualna karta debetowa – pozwala korzystać ze środków, które masz na swoim koncie,
  • wirtualna karta kredytowa – pozwala korzystać ze środków udzielanych przez bank, które później musisz spłacić,
  • wirtualna karta prepaid – możesz z niej korzystać po uprzednim zasileniu wybraną kwotą.

Zalety i wady karty płatniczej internetowej

Wirtualne karty płatnicze mają całkiem sporo zalet. Najważniejsze z nich to:

  • Wygoda użytkowania – w dzisiejszych czasach większość osób, a wśród nich pewnie i Ty, nie rozstaje się ze swoimi smartfonami. Dzięki wirtualnej karcie możesz płacić nawet wtedy, gdy nie masz przy sobie portfela. Płatności dokonywane przy użyciu takiej karty są też bardzo szybkie. Wystarczy zbliżyć telefon do terminala, a w przypadku transakcji internetowej – wykonać kilka kliknięć.
  • Łatwe i szybkie uzyskanie karty – kartę wirtualną możesz założyć w ciągu kilku chwil. Nie musisz czekać, aż otrzymasz fizyczny egzemplarz.
  • Nie można jej zgubić – chyba że razem z telefonem. W przypadku zgubienia karty plastikowej będziesz musiał ją zastrzec i poczekać na otrzymanie nowej. W przypadku karty wirtualnej nie ma tego problemu: nawet jeśli ktoś wykradnie jej dane, możesz w kilka chwil ją zamknąć i z łatwością założyć nową.
  • Ekonomiczność – wiele banków za wydanie karty internetowej nie pobiera żadnej opłaty.
  • Pozytywny wpływ na środowisko – karta wirtualna oznacza mniejsze zużycie plastiku, a to – mniejsze zanieczyszczenie planety.

Największą wadą korzystania za kart płatniczych tego typu jest konieczność stałego podłączenia telefonu do internetu. Problemem może się okazać także wytrzymałość baterii w telefonie – jeśli rozładuje Ci się aparat, a żadnej z plastikowych kart nie będziesz mieć pod ręką, nie zapłacisz za swoje zakupy.

Karta wirtualna – co z bezpieczeństwem?

O karcie wirtualnej zwykle mówi się jako o bezpieczniejszej opcji – tradycyjną kartę plastikową łatwo zgubić. Ktoś może ją także ukraść. W przypadku karty wirtualnej należy jednak zwrócić uwagę na inne zagrożenia. Korzystanie z wirtualnej karty płatniczej wiąże się bowiem z potrzebą dostępu do internetu. W takim wypadku należy zachować szczególną ostrożność. Niezaufane połączenie wi-fi może się skończyć kradzieżą danych, dlatego przed płatnością każdorazowo warto zatroszczyć się o włączenie transferu w swoim telefonie.

W razie podejrzenia, że ktoś mógł bezprawnie skorzystać z Twoich danych, możesz zastrzec kartę w swojej aplikacji internetowej albo za pośrednictwem infolinii banku. Z łatwością zastrzeżesz kartę także w Systemie Zastrzegania Kart. Nie musisz zapamiętywać numeru telefonu do banku – wystarczy, że zadzwonisz pod numer (+48) 828 828 828 i podasz jego nazwę. System automatycznie przekieruje Cię na konkretną infolinię, gdzie dokonasz zastrzeżenia karty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj