Wraz ze zbliżającą się wiosną, niezwykle mocno rośnie wewnętrzna energia i chęć na rozpoczęcie aktywniejszego niż siedzenie na kanapie życia. Jednym z najczęściej wybieranych w tym celu sportów jest jazda na rowerze, która jest przede wszystkim doskonałą zabawą, a po drugie świetnym, sposobem na nieco ruchu.

Wybór roweru

Sama chęć jazdy na rowerze to jednak dopiero początek. Aby móc zacząć i założyć pierwszy raz kask, trzeba najpierw wiedzieć jaki rower kupić. Zadanie to choć z pozoru bardzo proste, nie do końca takie w istocie jest.

Dlaczego może sprawiać to trudność? Przede wszystkim z powodu ogromnej ilości dostępnych na rynku rowerów. Nie chodzi tu jednak o dużą ilość producentów, ale o zupełnie inne od siebie rodzaje rowerów. Czym się one charakteryzują?

Jakie są modele?

Udając się do sklepu rowerowego z zamiarem nabycia swoich pierwszych dwóch kółek, z pewnością natknąć się da na:

– rower górski — jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych modeli rowerów w Polsce. Już na pierwszy rzut oka widać, do czego jest on przeznaczony. Duże koła wyposażone w opony o bardzo terenowym bieżniku jasno wskazująca na to, że jest to rower przeznaczony do jazdy w terenie

– rower szosowy — rower stworzony do tego, aby realizować nim wielokilometrowe podróże. Duże koła o bardzo wąskich oponach pozwalają na rozpędzanie się do niezwykle wysokich prędkości

– rower trekkingowy — zyskujący coraz większą popularność rower, który jest modelem posiadającym cechy zarówno roweru górskiego, jak i szosowego. Wygodna pozycja za kierownicą, duże, lecz wąskie koła i często dodatkowy bagażnik nad tylnym kołem.

Dla kogo jaki rower?

Bardzo często podczas wyboru konkretnego modelu roweru przyszły rowerzysta zwraca uwagę przede wszystkim na jego estetykę. Komuś może się podobać rower górski, a komuś rower szosowy i pod tym kątem zostają on zakupiony.

Jest to spory błąd, ponieważ rower powinien być kupowany nie ze względu na jego wygląd, ale przede wszystkim ze względu na jego przyszłe przeznaczenie.

Przykładowo, jeśli ktoś chce używać roweru jako czystej sportowo aktywności i jeździć nim przede wszystkim po asfalcie, to zdecydowanie powinien sięgnąć po rower szosowy. Model ten jest typowo przewidziany do długich jazd treningowych, co oczywiście zauważyć można, chociażby na różnego rodzaju zawodach sportowych.

Jeśli natomiast szuka się roweru nieco bardziej uniwersalnego, który służyć będzie zarówno jako dojazd do pracy, ale też jako środek do realizacji długich rekreacyjnych wycieczek, świetnie w takiej roli sprawdzi się rower trekkingowy, który jest doskonałym środkiem transportu w mieście, ale dzięki fabrycznemu oświetleniu, jak i możliwości zamontowania bagażu rewelacyjnie sprawdzi się również na różnego rodzaju wycieczkach.

A co dodatkowo?

Same modele i rodzaj rowerów to jednak nie wszytko. Po wybraniu konkretnego rodzaju roweru powinno się równie mocno patrzeć na jego osprzęt.

Głównie warto tu zwracać uwagę na zamontowane amortyzatory, hamulce, czy też ilość biegów, które mogą znacznie ułatwiać pokonywanie co większych wzniesień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj