dlaczego kot wymiotuje

Wymioty u kota mogą pojawić się w każdym momencie. Nawet jeśli jest to jednorazowa sytuacja, to trzeba dokładnie obserwować mruczka i przekonać się, czy z jego zdrowiem jest wszystko w porządku. Być może taki stan to nic poważnego, a może sygnał, że coś się dzieje. Dlaczego kot wymiotuje? O to kilka możliwych przyczyn. Warto się z nimi zapoznać!

Kot wymiotuje- nieprawidłowa dieta

Koty są prawdziwymi łasuchami, które uwielbiają się prosić nie tylko o smakołyki, ale też ludzkie jedzenie. Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że kawałek szyneczki, czy mięska z obiadu może być bardzo szkodliwy. Niektóre produkty spożywane przez człowieka mogą być nawet dla kota trujące! Dla jego dobra warto więc zrezygnować z podawania tego, co znajduje się na naszych talerzach. Oczywiście może zdarzyć się tak, że mimo nie podkarmiania mruczka wystąpiły wymioty.

Istnieje taka możliwość, że skorzystał i sam poczęstował tym, co zostało na stole. W takiej sytuacji, jeśli wymioty się nie powtórzyły, a kot zachowuje się jak zwykle, to nie ma powodu do obaw. Z tym że kolejny posiłek należy podać po upływie kilkunastu godzin. W innym przypadku należy niezwłocznie udać się do weterynarza, ponieważ mogło dojść do poważnego zatrucia pokarmowego. Do całkowicie zabronionych produktów spożywczych zalicza się słodycze, cebulę i mleko. Wbrew powszechnemu przekonaniu żaden mruczek nie powinien pić mleka, bo większość dorosłych osobników nie toleruje laktozy.

czemu kot wymiotuje

Dlaczego kot wymiotuje? Pielęgnacja futerka

Koty większą część dnia spędzają na pielęgnacji swojego futra. Do tego zadania wykorzystują ostry języczek, przy pomocy którego wylizują martwe włosy. Niestety nie potrafią ich wypluć i tym sposobem zmuszone są je połknąć. Z reguły sierść trafia do żołądka i następnie wydalana jest wraz z kocimi odchodami. Jednak czasami, gdy kot połknie większą ilość sierści np. w okresie linienia, to włosy utykają w żołądku i zbijają się we włochatą kulkę. Jedynym sposobem na pozbycie się ich w takim wypadku są właśnie wymioty. Jeśli taka sytuacja ma miejsce od czasu do czasu, to nic groźnego się nie dzieje. Mruczkowi można pomóc regularnym wyczesywaniem.

Zbyt duża ilość przyjętego pokarmu w zbyt krótkim czasie

Jak wspomniano wcześniej, koty to łakomczuchy, które bardzo często mają tendencję do zbyt łapczywego jedzenia. Koci układ pokarmowy jest na tyle wrażliwy, że duża ilość pokarmu przyjęta w krótkim czasie może wywołać wymioty. Jeśli ten problem dotyczy naszego mruczka, to nie ma na co czekać i trzeba zacząć działać. Już same wymioty męczą kota, ale przejadanie się jest prostą drogą do otyłości. Czasem też cukrzycy, chorób serca i stawów. Na rynku można kupić specjalne miski spowalniające jedzenie. Ciekawym rozwiązaniem jest też podzielenie posiłku na mniejsze porcje i rozłożenie ich w różnych kątach mieszkania.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj